Filter

Tezgah Üstü Santrifüjler

Tezgah üstü santrifüjler laboratuvar ortamlarında kullanılan ve sıvı karışımlardaki partikülleri ayırma amacıyla kullanılan makinelerdir. Bu cihazlar yüksek hızdaki dönme hareketleriyle dikkat çekmektedir. Tezgah üstü santrifüjler araştırma yapılan konuya uygun olarak ve ürün bileşen özelliği göz önüne alınarak uygun plastik tüpü, cam tüpü ve büyük boydaki santrifüj şişeleriyle cihazlarda yer alır. Bu cihazların tezgah üstü olması da birçok kolaylığı beraberinde getiriyor. Tezgah üstü santrifüjler birçok farklı modeliyle üretilebilmektedir. Bunun yanında kısa sürede sonuç verme özellikleriyle beraber laboratuvar ortamlarında avantajlı bir kullanım sağlamaktadır.

Tezgah üstü santrifüjler model özelliği olarak tezgah üzerinde kullanılmaktadırlar. Küçük tezgah santrifüjleri yerçekimi kuvvetlerinin 3000 ila 7000 katı maksimum bağıl alana sahip olmaktadır. Diğer cihazlarla karşılaştırıldığı zaman yine genel amaçlı bir kullanım sağlarken en uygun fiyatlı seçenekler arasında bulunuyor. Böylece laboratuvar ve diğer tıbbi, araştırma alanlarında rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Tezgah üstü santrifüjler söz konusu olduğu zaman fiyat aralığı da büyük ölçüde değişebiliyor. Genellikle bir cihaz ne kadar fazla özelliğe sahipse fiyatı da o doğrultuda artış gösterebilir. Bununla beraber kalite ve performansla kullanım amacına göre değişiklik gösteren fiyatlar arasında ihtiyaçlara uygun olanları tezgah üstü santrifüjler ve çeşitleri arasından tercih yapabilirsiniz.

Tezgah Üstü Santrifüjlerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Tezgah üstü santrifüjler kullanım alanları açısından incelendiğinde birçok sektörde gözlemlenebiliyor. Genellikle biyokimya, kimya ve aynı zamanda moleküler biyoloji alanlarında, laboratuvarlarda ve araştırma yapan birçok klinik içerisinde kullanılabilmektedir. Santrifüjler, en yaygın laboratuvar ekipmanlarından biri olarak hem klinik ortamlarda hem de araştırma ortamlarda kullanılmaktadırlar.

Çok sayıda laboratuvar ortamında yer alan bu cihazlar, PRP PRF uygulaması, tıbbi tahlil laboratuvarları, ilaç ve kimya sanayisi, aile sağlığı gibi merkezlerde de sıklıkla kullanılabilmektedir. Günümüzün en yaygın laboratuvar ekipmanlarından biri olarak kullanılan tezgah üstü santrifüjler ve çeşitleri, kullanım amacıyla rotor tasarımına göre sınıflandırılabiliyor. Geniş zemin çeşitliliğiyle mikro santrifüje kadar kullanıcılar açısından birçok çeşidi mevcuttur.

Tezgah üstü santrifüjler satın alınırken sadece kullanım alanına göre değil boyut ve kapasite konularına da dikkat etmeniz gerekiyor. Makine kapasitesi, içerisine yerleştirilecek numune miktarı gibi durumlarda makine tercihlerinde önemli bir konudur. Tezgah üstü modeller ve zemin tipi modeller arasındaki farklara baktığımızda ise, zemin tipi modeller daha yüksek hızlara ulaşabilir, daha fazla numune kapasitesi sağlar. Masaüstü modeller ise daha az yer kaplarken daha genel amaçlar için kullanılır.

Tezgah Üstü Santrifüjlerin Çalışma Prensibi Nedir?

Tezgah üstü santrifüjler de çalışma prensibine baktığımız zaman merkezkaç kuvveti ilkesinden yararlandığını görebiliriz. Bu cihazlar oldukça kısa bir sürede sıvı malzemeleri ve partikülleri birbirinden ayırabilmektedir. Virüs, proteinler, hücre altı organellerin ve minerallerin saflaştırılmasını sağlar. Aynı zamanda bu cihazlar çeşitli özelliklere sahiptir. Bazı cihazların çalışma prensibi çeşitli gazla, vakum ve sıcaklıkla ayırma yapar. Doğru kullanımla birlikte maksimum derecede verim sağlayan tezgah üstü santrifüjler manuel veya dijital kontrol mekanizmasına sahip olmaktadır. Laboratuvar incelemeleriyle beraber testlerin kısa bir süre içerisinde yapılması, bu makinelerle hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Yer çekim özellikleri ve merkezkaç kuvveti, makinelerin çalışma prensibini sağlamaktadır. Merkezkaç kuvveti, hızlı dönme hareketiyle oluşur ve makineyi kullanmak, önemli derecede avantaj sağlar. Çünkü tam anlamıyla ayrılma işlemi gerçekleşmeyen partiküllü numuneler yanlış test durumuna yol açabilir. Üstelik kullanım sonrasında bu cihazların uygun temizlik malzemeleriyle bakım yapılması önemlidir. Kaliteli sonuçlar için sunulan en iyi tezgah üstü santrifüjler ve modellerine sahip olabilir, laboratuvar gibi ortamlarınızda test sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Close