İade Durumunda Satıcıların Sorumlulukları

Alıcı bir iade talebi açtığında, e-posta (kayıtlı e-posta adresinize) ve Bilim Depo Mesajları aracılığıyla sizi bilgilendireceğiz. İsteğe yanıt vermek ve alıcının sorununu çözmek için 3 iş gününüz var. Yanıt seçeneklerinizi aşağıda özetledik. Bazı durumlarda, sizin adınıza bir iade talebini otomatik olarak kabul edebiliriz.

Bu süre içinde sorunu çözemezseniz, alıcı bizden müdahale etmemizi ve yardım etmemizi isteyebilir. Bazı durumlarda, iade talebine yanıt vermediyseniz, alıcının ürünü iade etmesine gerek kalmadan alıcıya bir geri ödeme yapabilir ve sizden geri ödeme talep edebiliriz.

İade Talebini Çözümlemeye Nasıl Başlanır?

Gösterge Paneli>Satış>İade Talepleri ne giriş yapıp, iade talebinde bulunan ürünün yanında bulunan İade ayrıntılarını görüntüle'yi seçebilirsiniz.

Alıcının iade talebinde bulunma nedenini, yanıt vermeniz gereken tarihi ve alıcı tarafından sağlanan ek yorumları veya fotoğrafları görebilirsiniz.

Bir İade Talebine Yanıt Verme Seçenekleriniz

Bir alıcının isteğine yanıt verme seçenekleriniz, alıcının ürünü iade etme nedenine ve liste kaydınızda belirttiğiniz iade politikasına bağlıdır.

Bir alıcı yanlış ürünü teslim aldıysa, hasarlı geldiyse, listeleme açıklamasıyla eşleşmediyse veya fikrini değiştirdiyse, satın alma işlemi Bilim Depo Para İade Garantisi kapsamındadır.

İade talebine yanıt vermezseniz, alıcının ürünü geri göndermesine gerek kalmadan alıcıya para iadesi yapabilir ve sizden geri ödeme isteyebiliriz.

Müşteriniz tarafından iade talebi gelmesi durumunda;

İadeyi kabul edin: Alıcı, orijinal gönderim bedeli de dahil olmak üzere tam bir geri ödeme için ürünü size geri gönderir. Ayrıca iade nakliye masraflarını karşılamaktan da siz sorumlusunuz. Eğer talep ederseniz kısmi geri ödeme yapabilirsiniz. Kısmi geri ödeme hakkında daha fazla bilgi için 

Eğer Bilim Depo nakliye fişi mevcutsa, Bilim Depo sizin adınıza bir alıcıdan iadeyi otomatik olarak kabul edebilir. Ürünü aldıktan sonra, incelemek ve para iadesi yapmak için 2 iş gününüz var. Eğer bir problemle karşılaştıysanız Bilim Depo'nun devreye girip yardım etmesini isteyebilirsiniz.

Ürün iadesi gerçekleştirildi: Alıcıya, orijinal nakliye masrafları da dahil olmak üzere tam bir geri ödeme yapılması.

 

Onarım Teklif edin: Müşteriniz tarafından iade talebi gelen ürünü, müşteriniz kabul etmesi durumunda onarımını sağlayıp, tekrar sağlam bir şekilde yollayabilirsiniz.

 

Alıcıya bir mesaj gönderin: Alıcının isteğiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, alıcıyla doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 

Değişim teklif edin: İade yerine değişim (aynı üründen başka bir ürün) veya değişim (farklı ancak benzer bir ürün) teklif edebilirsiniz.

 

İade talebiniz yetkililere iletildi: İade talebinde anlaşmazlıklar olması durumunda, iade talebini Bilim Depo yetkililerine iletebilirsiniz. Bu sayede Bilim Depo her anlaşmazlığın çözüme ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu seçenek manipüle edilmemelidir ve sadece ciddi anlaşmazlıklar sonucunda son çare olarak kullanılmalıdır.

 

Geri iade talebine yanıt verir ancak 3 iş günü sonunda alıcıyla bir anlaşmaya varmazsanız, siz veya alıcı bizden müdahale etmemizi ve yardım etmemizi isteyebilirsiniz.

Yardım etmemiz istenirse genellikle alıcıdan ürünü size iade etmesini isteriz. Ürün kusurlu veya hasarlı olarak iade edilirse, satıcı korumalarımız kapsamında kısmi geri ödeme yapmaya uygun olsanız bile artık alıcıya geri ödeme yapamazsınız.

 

İadeler Nasıl Kabul Edilir?

Bir iadeyi kabul etmek için:

 1. Gösterge panelinden İade Talepleri kısmına gidin.
 2. Ürünün yanındaki Düzenle'yi seçin.
 3. İadeyi talebine bir yanıt belirleyin ve Kaydedin.
 4. İade gönderiminden siz sorumluysanız, ürünün iade edilmesini nasıl düzenleyeceğinizi seçin.

 

Daha sonra alıcıdan ürünü size geri göndermesini isteyeceğiz.

Bir Alıcının İadeyi Ne Kadar Sürede Göndermesi Gerekir?

İade kabul edildiğinde, alıcıya ürünü size geri göndermeleri için bir tarih vereceğiz. 7 iş günü sonra, ürünün size geri dönüş yolunda olduğuna dair herhangi bir gösterge görmezsek, iadeyi kapatabilir ve sizi olumsuz geri bildirimlerden koruyabiliriz. Bazı iadeler 14 iş gününe kadar açık kalabilir. Bir satıcının talebi üzerine iadeler kapatılamaz.

 • Bilim Depo veya satıcı tarafından sağlanan etiketler: Bir Bilim Depo iade fişi otomatik olarak sağlandıysa veya Bilim Depo dışı iade etiketleri ve yükleme takibi sağlıyorsanız, alıcıdan öğeyi gösteren izleme taramaları veya sinyaller görmezsek iadeyi kapatabiliriz. İade kargo fişi sağlandıktan sonra 7 iş günü içinde kargoya verilir. Takip yüklenmezse, iadeyi kapatmadan önce 14 iş gününe kadar bekleyebiliriz.
 • Etiket sağlanmadı: Bir iade kargo etiketi yüklemezseniz, iadeyi kapatmadan önce iadenin kabul edildiği tarihten itibaren 30 iş gününe kadar bekleyebiliriz.

Tam bir geri ödeme yapmak için

 1. Gösterge panelinden İade Talepleri bölümüne gelin.
 2. Ürünün yanındaki Düzenle'yi seçin.
 3. Ürün İadesi Gerçekleştir'i ve ardından Kaydet'i seçin.

 

Alıcıya mesaj göndermek için:

 1. Gösterge panelinden İade Talepleri bölümüne gelin.
 2. Ürünün yanındaki Düzenle'yi seçin.
 3. Notunuzu buraya yazabilir ve müşteri ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir değiştirme veya değişim ürünü teklif etmek

 1. Gösterge panelinden İade Talepleri bölümüne gelin.
 2. Ürünün yanındaki Düzenle'yi seçin.
 3. Değişim Talep Et'i ardından varsa notunuzu ardından Kaydet'i seçin

 

 

Ödeme Bekletme

Bir alıcı iade talebi açtığında, satışla ilgili ödemeniz beklemeye alınabilir. İade çözümlendikten sonra, bekletme kaldırılır ve 1 – 2 iş günü içinde paranız hesabınıza otomatik olarak aktarılır.

Alıcıya Geri Ödeme

İade edilen ürünü aldıktan sonra, 2 iş günü içinde geri ödemenizi yapmanız gerekir. Bunu yapmak için kontrol panelinden iade bölümüne girin ve Alıcıya geri ödeme yap'ı seçin. Ürünü aldıktan sonra 2 iş günü içinde alıcıya para iadesi yapmazsanız, sizin adınıza alıcıya otomatik olarak para iadesi yapılır.

Alıcıya Geri Ödeme yapıldığında,

 • Orijinal ödeme yöntemleriyle geri ödeme. Çoğu durumda, geri ödemenin işlenmesi 3 ila 5 iş günü sürer. Ancak, alıcının kullandığı ödeme yöntemine bağlı olarak 30 güne kadar sürebilir.
 • Biz devreye girmeden alıcınıza tam bir geri ödeme yapmış olmanız koşuluyla, nihai ücretinizi komisyonlandırabiliriz. Komisyonlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Kusurlu veya hasarlı ürünün iade edildiği durumlarda kısmi geri ödeme yönergeleri 

Çoğu durumda, alıcıya tam bir geri ödeme yapılır, ancak bir ürün kusurlu veya hasarlı olarak iade edilirse, alıcıya kısmi bir geri ödeme yapmak uygun olabilir. Kısmi geri ödeme yapmaya nasıl hak kazanacağınızı öğrenmek için Satıcı korumaları politikasını okuyun.

 

İade Politikalarının kötüye kullanımı

Satıcı korumaları, alıcılara ücretsiz iade gibi istisnai deneyimler sağlamanız için bir teşviktir. Bu özellik, aynı durumda iade edilen ürünlerdeki piyasa kayıplarını telafi etmek veya iade nakliye ve stok yenileme ücretlerini telafi etmek için kullanılamaz.

Yalnızca bir ürün kusurlu veya hasarlı olarak iade edildiğinde kayıpları telafi etmek için kullanılabilir. Bu özelliği kötüye kullanan satıcılar, bu veya diğer site özelliklerine erişimi kaybetme veya satıcı korumalarını kaybetme gibi çeşitli işlemlere tabi olabilir.

Bilim Depo'dan yardım alın

Satıcılarımızın alıcılara harika bir deneyim sunmak istediğini biliyoruz, ancak bazen bir iki tarafta anlaşmaya varamayabilir. Satıcı ve alıcı, sorunu 3 iş günü içinde çözemediyseniz, müdahale etmeye ve yardım etmeye her zaman hazırız.

Yardım için müdahale etmemiz istenirse, aşağıdaki durumlardan herhangi biri geçerliyse alıcıdan ürünü size iade etmesini isteyebiliriz:

 • Alıcı tarafından alınan ürünün listeleme açıklamasıyla eşleştiğini belirleyemiyorsak,
 • İadeyi kabul ettiyseniz

Müdahale etmemiz ve yardım etmemiz istenirse, satıcı korumalarımız kapsamında kısmi geri ödeme yapmaya uygun olsanız bile artık kısmi geri ödeme yapamazsınız.

 

 

 

 

Close