Filter

Sayım Terazileri

Sayım terazileri özellikle ticaret alanında kaliteli ve eksiksiz sayım yaparken üretkenliği hızlandırma anlamında yardımcı olmaktadır. Sayım terazileri herhangi bir parçanın atlanmaması için en ufak parçaları da doğru şekilde saymaktadır. Sayım terazi çözümleri aynı zamanda manuel veri girişini ortadan kaldırır. Böylece daha temiz verilerle beraber daha iyi derecede operasyonel görünürlük sağlayabilmektedir.

Günümüzde endüstriyel ortamlarda, üretim tesislerinde yanlış ve hatalı bilgi maliyeti yüksek olabilmektedir. Bu noktada üretilen sayım terazileri ise teslim alma, depolama, üretim aşaması veya nakliye sürecinde parça sayısının belirlemesinin en kolay yolu olarak üretilmiştir. Özellikle yanlış parça sayımı, maliyetin artışına, müşteri memnuniyetinin azalmasına ve üretim proseslerinde istikrarsız olmasına yol açıyor. Bu nedenle sayım işleriniz için sayım terazileri kullanabilirsiniz. Sonuç olarak sayım terazileri yardımcı ekipmanlar arasında oldukça önemli bir noktada bulunuyor.

Sayım Terazileri Nerelerde Kullanılır?

Sayım terazileri kullanım alanı oldukça geniştir. Otomotiv parçalarının, plastiklerin, elektronik aksamların veya metal bileşen üretimiyle dağıtımı dahil olmak üzere çeşitli sektörde kullanılabilmektedir. Sayım terazileri oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir ve aynı zamanda endüstrideki mallarında girişi ve çıkışı da kontrol altında tutulabilmektedir. Aynı zamanda avantajları açısından da birçok fayda sağlıyor. Örnek olarak sayım terazisi kullanmanın faydaları şu şekilde özetlenebilir:

  • Eksiksiz sayma, tarama, yazdırma özelliği ve diğer ek özelliklere sahip sayım terazileri işinizi kolaylaştırmaktadır.
  • Özel ihtiyaçlara göre yapılandırılan veri tabanı ile lojistikte planlama ve yönetim sistemleriyle tam iletişim kurmayı sağlar.
  • Sayım terazisinden gelen bilgiler, üretim maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilmektedir.
  • Sayım terazisi kullanımı kitlelerin doğru olması ve müşteri memnuniyetini sağlamasını garanti etmektedir.
  • Çeşitli iş sahalarında oldukça önemli bir yardımcı ekipman olarak seri kontrol imkânı tanıyabilmektedir.

Daha birçok avantajla birlikte öne çıkan sayım terazileri çeşitli sektörlerde kullanılabiliyor. Aynı zamanda bu tarz bir cihaz satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar yer almaktadır. Minimum ortalama parça ağırlığı, ortalama kapasiteniz gibi faktörlere göz atmanız, hangi terazinin ihtiyaçlarınızı karşılayacağını anlamanız açısından önemlidir.

Sayım Terazisi Türleri Nelerdir?

Endüstri ve üretim tesislerinde son derece önemli bir ihtiyacı karşılayan sayım terazileri modelleri tartım için özel olarak tasarlanıştır. Aynı şekilde eşit ağırlıklı malzemelerin sayımı için de kullanıldığından dolayı sayım terazisi kullanılıyor. Sayım terazileri modellerinin oldukça geniş bir kullanım alanında olduğu gözlemlenebilmektedir. Ülkemizde de çeşitli modellerde ve uygun fiyatlarla terazi satın almak mümkün olabilmektedir. Genel olarak sayım terazisi ürünleri günümüzün ilerleyen teknoloji yardımıyla teknik anlamda oldukça donanımlı ürün modelleri geliştirilmiştir. Terazilerinde yoğun bir şekilde kullanılmasını beraberinde gelmektedir.

Sayım terazileri türlerine baktığımız zaman düz veya çukur kefe eşliğinde tasarımı yapılan ürün modelleri arasından ihtiyaçlara yönelik olarak tercih yapmayı mümkün kılar. Bununla beraber ürünlerin sahip olduğu teknik özellikler birbirinden farklı olabilir. Ancak çalışma prensipleri birbirine oldukça benzerdir. Modellerin türlerine göz attığımızda otomatik kapanma özelliği, düşük pil uyarıcı tarzı kullanıcıları bilgilendiren ve enerji tasarrufu sağlayabilen teknik özellikler tüm bu tasarımlara kazandırılabilmektedir.

Sayım terazisi çalışma prensibine genel olarak göz atarsak bir ürünü kefeye koyduğunuz zaman ürünün birim ağırlığı hesaplanır. Ardından adet sayısı bilinmeyen çok sayıda ürün konulduğu zaman adet sayfa fonksiyonu ağırlık ile devreye girmektedir. Böylece üzerinde kaç adet ürün olduğu anlık olarak hesaplanır ve ekrana yansıtılır. Fakat üzerinde bulunan ürünlerin ağırlığının eşit olması gerekiyor. Özellikle yeni teknolojilerle donatılan sayım terazileri çeşitli fonksiyonlarla birlikte ölçüm sırasında avantaj yaratabilmekte ve birçok alanda da kullanılabilmektedir.

Close