Buz Makineleri

Buzlar hem gastronomik hem tıbbi amaçlar doğrultusunda kullanılabilen dondurulmuş sıvılardır. En çok meşrubatları soğutma amacıyla kullanılan buzlar için özel soğutucu makineler bulunur. Bunlar, suyu dondurarak buz yapmanıza olanak sağlar. Bu cihazlar, birçok farklı boyut ve kapasitede üretilir ve birçok farklı uygulama için kullanılabilir. Buz makineleri; evlerde, restoranlarda, barlarda, otellerde, hastanelerde ve diğer birçok endüstriyel uygulamada yaygın olarak kullanılır. Balık işleme zincirleri ve dondurma fabrikalarında da vazgeçilmez bir mekanizma olarak merkezi bir rol oynar.

Bahse konu olan makineler sayesinde hijyenik, kompakt, erime süresi fazla ve kristalize görünümlü buzlar ortaya çıkartılabilir. Hijyenik açıdan temiz ve kaliteli buz parçaları gerek endüstriyel alanlarda gerek hizmet sektöründe çeşitli amaçlar çerçevesinde kullanılabilir. Mutfak tipi olanlar evde kullanıma uygundur. Farklı makineler 20, 40 ve daha üstü kilogramları taşıyabilecek haznelere sahip olabilir. Buz makinelerinin neredeyse hepsinde farklı büyüklüklerde buz sepetleri bulunur.

Buz Makineleri Fiyatları

Buz makineleri fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Buz makineleri; boyut, hazne kapasitesi, buzun şekli ve büyüklüğü, kullanılan teknoloji, marka ve satın alınan yer gibi faktörlere bağlı olarak farklı fiyatlarda sunulur. Küçük kapasiteli bir ev tipi buz makinesi, 500 TL'den başlayan fiyatlarla satın alınabilirken, büyük endüstriyel buz makineleri binlerce liraya kadar çıkabilir. Ayrıca, su soğutmalı buz makineleri hava soğutmalılardan daha pahalı olabilir. İkinci el buz makinesi almayı düşünenler, fiyatı kullanılan makinenin yaşı, markası, kapasitesi ve durumuna göre değişebilir.

Buz Makineleri Çeşitleri

Üretilmek istenen buzun şekli ve büyüklüğü, kullanılan teknoloji gibi kullanım amaçlarına göre farklı çeşitlerde üretilir. İşte bazı buz makinesi çeşitleri:

 • Küp ve parmak buz makinesi: En yaygın buz yapma makinelerinden biri de küp ve parmak buz makineleri olarak bilinir. Genellikle restoran, kafe, bar ve otellerde kullanılır. Bu buz makineleri, belirli oranda suyu bir hazneye alır, ardından bir dizi soğutma bobini ve kompresörle eldeki suyu dondurarak buz küplerine dönüştürür. Buz küpleri daha sonra bir kaba düşer ve kullanıma hazır hale gelir. Büyük işletmelerde kokteyl hazırlanırken bu tür makinelere gereksinim duyulur.
 • Kırık buz makinesi: Bu tür buz makineleri, küp buz makinesinden daha büyük ve daha yoğun buz parçaları üretir. Genellikle bardakta içeceklerin üstüne konulur ve daha yavaş erir.
 • Konteynerli buz makinesi: Konteyner içeren makinelerin tasarımı, çok miktarda buz üretme amacına hizmet eder. Bunlarda su filtresi, otomatik sterilizasyon mekanizması ve otomatik dolgu sensörleri bulunur.
 • Nugget, silindirik ve flake buz makineleri: Nugget buz makineleri, ince buz parçaları yapımında kullanılır. Silindirik buz makineleri ise silindir ve yuvarlak biçime sahip buzların oluşturulmasında tercih edilir. Flake versiyon buz makineleri ise yine ince fakat ek olarak yapışkan buzlar üretir ve bunlar genellikle balıkçılıkta kullanılır.
 • Su soğutmalı buz makinesi: Su soğutmalı buz makinesi, su soğutma teknolojisi kullanarak buz yapar. Genellikle büyük tesisler ve otellerde kullanılır.
 • Hava soğutmalı buz makinesi: Bu buz makinesi, fan kullanarak buz üretir ve su soğutmalı buz makinesinden daha az enerji tüketir. Genellikle küçük işletmeler ve evlerde kullanılır.

Buz Makineleri Nerelerde Kullanılır?

Buz makineleri, çeşitli amaçlar doğrultusunda farklı sektörlerde ve hizmet alanlarında kullanılır. Bazı örnekler şunlardır:

 • Restoranlar ve kafeler: İçecek dolabı tek başına soğutmayı sağlamayabilir ve içeceklerin ani soğutulması gerektiği yerde yetersiz kalabilir. Bu bakımdan, içeceklerin soğutulması ve daha tadıma uygun hale getirilmesi için buz üreten makinelerden sıkça kullanılır.
 • Marketler ve süpermarketler: Satılan ürünlerin soğuk zincirde tutulması gerektiği için buz oluşturucular bu alanlarda da sıklıkla kullanılır.
 • Hastaneler ve sağlık merkezleri: Tıbbi malzemelerin soğukta tutulması gerektiği için söz konusu makineler medikal alanlarda da kullanılır. Solüsyonların, ilaçların, şurupların ve farklı bileşenlerin doğru muhafaza edilmesi için de tercih edilir. Hastane ve tıbbi alanlarda buz makineleri; yanık ünitelerinde, ortopedi bölümlerinde, acil servislerde, fizik tedavi ve rehabilitasyon biriminde aktif olarak kullanılır. Soğuğun ve donmuş sıvı olarak buzun ağrı ve şişlik giderici, aynı zamanda yanığa iyi gelen etkisi nedeniyle bu makinelere medikal birimlerde yoğun gereksinim duyulur.
 • Fabrikalar ve endüstriyel tesisler: Bazı ürünlerin üretiminde soğuk su ve buz kullanımı gerektiği için buz makineleri bu alanlarda da kullanılır. Özellikle meşrubat, dondurma ve yoğurt üretim tesislerinde pek çok ilgili makineye rastlamak işten bile değildir.
 • Eğlence tesisleri: Buz pateni pistleri, buz hokeyi alanları ve diğer eğlence tesislerinde de bu makinelerden kullanılır.

Buz Makineleri Nasıl Çalışır?

Buz makinelerinin işleyişi genellikle iki farklı çalışma mantığına dayanır: Su soğutmalı ve hava soğutmalı. Su soğutmalı makineler suyun soğuk su deposunda saklanarak kullanıma hazır hale gelmesi için kullanılır. Su püskürtücü ve su pompası mekanizmalarıyla desteklenen bu makinelerde suyun ani donması kolaylıkla ve kısa sürede gerçekleştirilir. Hava soğutmalı buz makineleri ise, suyu doğrudan soğutucu plakalara akıtarak buz oluşumunu sağlar. 

Close