Psikrometre

Psikrometre cihazları havanın nem durumunu saptamak için kullanılmaktadır. Bu cihazlar nem ölçen cihazların basit bir türü olmaktadır. Havadaki bağıl nemi ölçen bu cihazlarda iki adet termometre mevcuttur. Kuru olan termometre ile ıslak termometrelerin verileri karşılaştırılır ve böylece havadaki su buharı oranı ölçülmektedir. Psikrometre diğer yöntemlere kıyasla çevresel bağıl nem seviyesini belirlemektedir. Bu prensip nem ölçme teknolojisi kapsamında kullanılan diğer yöntemler arasındaki en hassas olanıdır.

Nemli havaların termodinamik özellikleriyle tüm bu özellikleri kullanarak nemli havanın şartlarıyla ilgilenen bir dal olan psikrometri, son senelerde artan çalışmalarla beraber birçok yerde kullanılabilmektedir. Bu noktada önemli bir çözüm sağlayan psikrometre cihazları sayesinde ölçümler yapılabilmektedir.

Psikrometre çeşitleri ise iki şekilde incelenebilmektedir. Bunlardan birisi basit psikrometrelerdir. Bu çeşitler, ıslak veya kuru termometrenin meydana getirmiş olduğu takımlardır. Suni havalandırma özelliği bulunan tüm psikrometreler ise basit cihazlardan farklı olarak tamamen suni bir havalandırma kaynağına sahiptir. Sabit kasa tipi olan bu cihazlar, aspiratör de denilen hava akımını sağlayan bir cihaz takılarak elde edilebilmektedir. Tüm bu çeşitlere ek olarak dijital veya diğer özelliklerde de cihaz modelleri mevcuttur.

Psikrometre Kullanım Alanları

Psikrometre kullanım alanlarına baktığımızda sadece iklimlendirme alanına ait bir inceleme alanında kullanılmamaktadır. Seralarda ürün yetiştirme alanlarında gerek duyulan ortamın tespitinde, tahılların saklanması, kurutulması aşamalarında ortamın tespitinde, gıda mühendisliği, tekstil sanayisi ve ilaç sanayisi gibi birçok alanda kullanılabilmektedir. Bununla beraber mimaride ve meteorolojide de büyük ölçüde kullanım alanı yer alıyor.

Psikrometre cihazlarının diğer kullanım alanları arasında, saunalar, depolama alanları, yüzme havuzları, spor tesisleri, dekorasyon ve mobilya üretimi yapan tesisler gibi çeşitli farklı alanlarda denilebilir. Psikrometreler nem ölçen aletlerin yanında higrometrelerin en temel çeşididir. Bu nedenle su buharı oranının ölçülmesine gerek duyulan tüm alanlarda kullanılabilmektedir. Diğer bir psikrometre çeşidi olan askılı modeller yine bağıl nemi ölçebilmek için kullanılmaktadır. Ölçümde doğruluk, psikrometre kullanımında oldukça kritiktir. Bağıl nem için en doğru sonucu veren bu cihazların kullanımı profesyoneller tarafından gerçekleştirilmelidir.

Psikrometrelerle alakalı merak edilen bir diğer konuda higrometre ile benzerliğidir. Bir psikrometre cihazı da özel bir higrometre türü olmaktadır. Higrometreler havanın nem içeriğinin yanında termal iletkenliği, kapasitans veya direnç içerebilmektedir. Higrometrenin psikrometrelerden farklı tarafı çalışma prensibi olmaktadır. Psikrometreler daha basit cihazlardır bu sebeple birçok yabancı etkiden korunarak daha güvenli bir sonuç verir. Bununla beraber basit kullanımlarda ve detay gerektirmeyen ölçümlerde rahatlıkla psikrometreler kullanılabilmektedir. Özellikle tıbbi kurumlarla beraber endüstriyel tesislerde sıklıkla kullanılması önerilen cihazlar olarak öne çıkıyor.

Psikrometrelerde Kullanılan Ölçüm Birimleri Nelerdir?

Psikrometrelerde ölçü birimi Celsius yani sıcaklık birimi olmaktadır. Bir psikrometre hem kuru hem de yaz hazne sıcaklığını aynı anda test etmektedir. Islak haznenin sıcaklığını belirleyebilmek için termometre ampule ıslak fitil kullanılır. Belirli bir sıcaklık altında havada bulunan nem miktarı bu cihaz ile belirlenebilmektedir. Cihazlardaki ıslak haznesinde meydana gelen buharlaşmalı soğutma durumu, havadaki nem miktarı ile alakalı olmaktadır. Kuru havada ampulden fazla nem emilir ve bu durumda ampulün daha hızlı şekilde soğumasına sebep olmaktadır. Yani havadaki nem miktarına göre cihazdaki değişim daha hızlı olur.

Sonuç olarak psikrometre cihazları günümüzde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Nem ölçümleri için tasarlanan, kullanışlı, taşınabilir, sağlam ve standart bir cihaz olarak birçok yerde kolaylıkla kullanılabilir. Nem ölçmek için birçok araç mevcuttur. Psikrometre ise havanın nem miktarını diğer yöntemlere göre daha profesyonel bir şekilde belirler.

Close