Laboratuvar ve Doktor Önlüğü

Laborantlar tarafından kullanılan malzemeler, özellikle mesleğin icrası ve laborantın sağlığı açısından son derece önemlidir. Önlük, maske ve eldiven ise bunun en temel örnekleridir. Mesleğin daha sağlıklı şartlarda icra edilebilmesini sağlayan bu ürünlerin aynı zamanda kişi sağlığını da güvence altına aldığını söylemek mümkündür.

Laboratuvar Önlüğü Nasıl Olmalı?

Laboratuvar önlüğünü detaylı olarak incelediğinizde, temel kullanım amaçlarının laborantların çeşitli mikroorganizmalardan korunması olduğunu görmek mümkündür. Bununla birlikte kişilerde bulunan çeşitli saç, kıl ve mikro boyutlardaki tozların yapılan işlemin seyrini değiştirmesinin engellendiğinin amaçlandığını söylemek de mümkündür. Çünkü farkında olmadan yapılan en ufak bir müdahalenin dahi işlemin sonucunun seyrini değiştirmesi mümkündür. Özetle hem bireylerin hem de işlemlerin sağlığı açısından laboratuvar önlüğü oldukça önemlidir.

Laboratuvar önlüğünün veya doktor önlüklerinin hem de düğmeli hem de çıtçıtlı çeşitlerine rastlamak mümkündür. V yakalı olarak tasarlanan modellerde ise çıtçıt genel olarak kullanılmamaktadır. Kullanılan kumaş ise son derece dayanıklı ancak esnektir. Bu sayede hareket kabiliyetinin arttırılmasının amaçlandığını söylemek mümkündür.

Kadın ve Erkek Doktor Önlüğü

Öncelikle kadın ve erkekler için farklı ürünler tasarlanmasının en temel nedeni, ürün bedenidir. Erkeklerin fiziksel olarak daha kalıplı olmaları, aradıkları ürünlerin beden aralıklarını da yükseltmektedir. Kadınlar için ise erkeklere kıyasla böyle bir durum söz konusu değildir.

Kadın ve erkeklerin üründen beklentileri farklıdır. Bununla birlikte her iki cinsiyetin hemcinslerinden ayırılan beklentileri de mevcuttur. Örneğin kimi bireylerin beklentisi vücuda tam oturan bir model bulabilmekken, kimlerinin beklentisi esnek yapısı sayesinde konforlu olmasıdır. Bu sebeple ürünler kendi içlerinde kadın laboratuvar önlüğü ve erkek laboratuvar önlüğü olarak değişiklik göstermektedir.

Ürünlerin renk skalası da birbirinden farklıdır. Genel olarak beyaz tercih edilmekle birlikte kimi durumlarda özel beklentilerin ortaya çıkabildiğini, ürünlerin renk ve desen yönünden çeşitlendirilmesinin beklendiğini söylemek mümkündür. Bütün bunların doğal sonucu ise geniş ürün skalasına sahip Bilim Depo laboratuvar önlüğü modelleridir.

Laboratuvar Önlük Modelleri

Doktor önlük modelleri oldukça çeşitlidir. Bireylerin kendi ihtiyaç ve beklentileri için en uygun olan modeli zahmetsiz bir şekilde bulmaları bu sayede mümkündür. Peki daha detaylı bir şekilde değinmek gerekirse laboratuvar önlüğü modelleri nelerdir?

 1. V Yaka Laboratuvar Önlüğü

V yaka laboratuvar önlükleri hem modern görüntüleri hem de konforlu tasarımları sebebiyle sık sık tercih edilen modellerdir. Özellikle kıyafetlerin boynunu tam kavramasından hoşlanmayan, kendilerini daralıyormuş gibi hisseden bireyler için bu tasarımlar idealdir. Ön kısımlarında ise 2 adet cepleri mevcuttur. Böylelikle kıymetli eşyaların üstte taşınması mümkün kılınmaktadır.

 1. Hakim Yaka Doktor Önlüğü

Hem kadınların hem de erkeklerin rahatlıkla tercih edebilecekleri bir modeldir. Bununla birlikte bireylerin kişisel tercihlerine hitap edebilmek açısından hem orta uzunlukla hem kısa hem de uzun örneklerine rastlamak mümkündür. Böylelikle tesettürlü bireyler için de kullanım alternatifleri yaratılmış olmaktadır.

Hakim yaka önlüklerde genellikle çıtçıtlar kullanılmaktadır. Çıtçıt kullanımı minimum zahmetle ürünü çıkarabilmek açısından oldukça önemlidir. Özellikle çeşitli mikroorganizmalarla temasa girildiği durumlarda ürünü minimum temasla çıkarabilmek açısından da çıtçıtlar avantajlıdır.

 1. Kısa Kollu Laboratuvar Önlüğü

Özellikle yaz aylarında havanın fazla sıcak olması sebebiyle alternatif ürün arayışına girildiğini söylemek mümkündür. Çünkü bu havalarda uzun kollu giysiler giymek pek de mümkün değildir. Bu sebeple kısa kollu laboratuvar önlüklerinin tercih edildiklerini söylemek mümkündür.

Kısa kollu önlükleri hem kadınlar hem de erkekler için kullanılması mümkün olan ürünlerdir. Bu ürünlerin elbise üzerine zahmetsiz bir şekilde giyilmesi mümkündür.

 1. Uzun Kollu Laboratuvar Önlüğü

Uzun kollu laboratuvar önlüğü ise kısa kolluların aksine kış aylarında kullanılan ürünlerdir. Havaların soğuk olması sebebiyle sıcak tutacak ürünlere yönelik arayış gerçekleştirildiğini, bunun sonucunda ise bu ürünlerin tercih edildiğini gözlemlemek mümkündür.

Laboratuvar Önlüğü Nerede Kullanılır?

Laboratuvar önlüğünün kullanım alanlarıyla ilgili isimlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan bir yanılgı mevcuttur. Bu ürünlerin kullanım alanları laboratuvarlar ile sınırlı değildir. Laboratuvarlara ek sağlık sektöründe hizmet sunan doktorlarda, hemşirelerde ve eczacılarda bu ürünlerin kullanımına rastlamak mümkündür. Bununla birlikte öğretmenler de bu ürünü kullanabilmektedir. Genel olarak kullanım alanlarının aşağıda verildiği şekilde ifade edilmesi daha anlaşılır olacaktır.

 • Veterinerlerin,
 • Doktorların,
 • Hemşirelerin,
 • Eczacıların,
 • Öğretmenlerin,
 • Gıda sektöründe çalışan bireylerin
 • Eczacıların,
 • Lokantalarda yemek yapan aşçıların,
 • Gıda mühendis ve teknikerlerinin önlük kullanması mümkündür.

Her biri farklı sektörlerden olan bu bireylerin her birinin ortak noktası, sağlıktır. Meslekleri gereği besinlerle, canlılarla ve çeşitli maddelerle temas halinde olan bu bireylerin söz konusu unsurların tamamından korunabilmek adına önlük kullandıkları bilinmektedir. Bu gerek bireylerin sağlıkları gerekse de sundukları hizmetin sağlığı açısından önemlidir.

Doktor Önlüğü Fiyatları

Her zaman en sağlıklı fiyat politikasının öncelikli adresi olan Bilim Depo’da sabit bir fiyat politikasından söz etmek mümkün değildir. Her bütçeye uygun ürünler geliştiren, bu sebeple ürün skalası son derece zengin olan Bilim Depo’da ürünler açısından var olan fiyatlar farklılık gösterebilmektedir. Bunun birçok nedeni vardır. Laboratuvar önlüğü fiyatları ile ilgili detaylara ise aşağıda verilen şekilde ulaşmak mümkündür.

 • Ürün fiyatları seçilen modele, kumaşa, özel isteklere göre değişiklik göstermektedir.
 • Fiyatların bu denli değişken olmasının birçok nedeni vardır. Bunların ilki her bir ürüne yönelik beklentinin de farklı olmasıdır. Üründe esnek bir yapıya fazlasıyla önem veren bireylerin seçtiği kumaş farklı olacak, bu ise fiyata yansıyacaktır.

Fiyat politikasının ürün bazında değişmesinin bir diğer nedeni, adaletli bir fiyatlandırma yapmaktır. Her ürünün üretim şartları ve maliyeti farklıdır. Her ürüne aynı fiyatı belirlemek ise adaletsiz bir fiyat politikasını ortaya çıkartacaktır. Bu sebeple laboratuvar önlüğü fiyatları ürün bazında değişiklik göstermektedir.

Close