Flebotomi

Flebotomi işlemi, kan bağışı ve aynı zamanda kalp yetmezliği, akciğer ödemi tarzı çeşitli hastalıkların tedavi aşamasında kullanılmaktadır. Aynı zamanda kan alımı işlemini tanımlayan flebotomi için çeşitli ekipman ve malzemeler kullanılır. Bu malzemeler işlem kapsamında kan alma aşamasının bireylere uygulanması için gerek duyulan tıbbi malzemeleri içeriyor. Belirlenen duruma göre kan alma işlemi sürecinde flebotomi uzmanı veya teknisyeninin kullandığı malzemeler, vakum torbası, iğne göstergesi, kan torbası alüminyum folyo tarzı işleme dair olan tüm tıbbi malzemeler bulunuyor.

Flebotomi uygulamaları çeşitli hastalık tedavisinde kan dolaşım işlemini engelleyen fazla kanında boşaltımını sağlar. Tamamen tıbbi bir işlem olarak uzman doktor kontrolünde yapılır. Kullanılan tıbbi elemanların dayanıklı olması ve amaca hizmet edebilmesi de oldukça önemli bir konudur. Tüm bu malzemeler tamamen yüksek kalite malzemelerden üretilmekte ve klinik, hastane gibi yerlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Flebotomi İşlemi İçin Gerekli Ekipman ve Malzemeler

Flebotomi işlemi için gerek duyulan ekipman ve malzemeler oldukça çeşitlidir. Gerekli ekipmanlarla beraber flebotomi yapılabilmektedir. İşlem yapılmadan öncesinde hastaların tansiyon değerleri ve kan basıncı kontrol edilir. Kol bölgesinden açılan damar yoluyla yapılan bir işlem olan flebotomi aşaması, çeşitli ekipmanla beraber kolaylaştırılmış ve daha sağlıklı hale getirilmiştir. Kan alma işlemine başlarken kullanılacak geniş ekipman yelpazesine aşina olmak oldukça önemlidir. Kan alma aşamasında gerekli ekipman ve malzemeler arasında, turnike, tüpler, tüp tutucu, iğneler, gazlı bez ve en önemlisi kanı muhafaza edecek kan torbaları denilebilir.

Kan almaya başlamadan öncesinde çalışma alanı hazırlanarak gerekli malzemeler kolay bir şekilde uygulanabilir olmalıdır. Aynı zamanda son kullanma tarihi varsa kontrol edilmelidir. Tüm kan alma elemanları hazırlandıktan sonrasında flebotomi işlemine başlanabilir. Enjektör sistemleri, vakumlu kan alma tüpleri, delici kesici atık kutuları ve diğer malzemelerin kaliteli olması, tıbbi tanı ve kontrolü açısından oldukça önemlidir.

Flebotomi Tıbbi Tanı ve Tedavideki Rolü

Hastalar için laboratuvar sonuçları, klinik kararda oldukça önemli bir konumdur. Bununla beraber damar içi basıncı arttıracak turnike uygulaması da hatalı giriş ve sinirlere yapılacak olası hasarı önler. İğne tutucular veya diğer kelebek kan alma setleri, yine iğne ölçü numaralarına göre farklı şekilde sınıflandırılır ve renklerine göre kodlandırılır. Kan hacmine göre uygun boyutlarda üretilen kelebek setleri veya iğne uçları kullanılabilir. Tutucularında hem kan alma tüplerine hem de iğnelerle tam uyumlu olabilmesi oldukça önemlidir. Eğer tutucular iğnelerle uyumsuz olursa tüplere hava girişine sebep olur ve numuneler içerisinde köpüklenme tarzı istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Enjektör sistemleri de flebotomi işleminde yeri olan malzemelerdir. Ancak zorunlu olmayan durumlarda da enjektörle kan alımından kaçınılması gerekiyor. Vakumlu kan alma tüpleri ise güvenilir laboratuvar sonucunun alınabilmesi adına oldukça önemlidir. Bu tüpler steril olarak üretilir ve önceden belirtilen miktarda kan almaya uygun olarak üretilir. Uygun olan kan maddesi oranının sağlanması açısından üretilen tüplerin son kullanma tarihlerinin geçmemesine dikkat edilmesi gerekiyor.

Sonuç olarak kan alma işlemi, sağlık sektöründeki en önemli işlerden biri olmaktadır. Tıbbi tedavilerin ve teşhislerinde önemli bir bölümü, kan testlerinde dayandığı için kan örneklerinin toplanması, flebotomi malzemeleriyle yapılır. En iyi ekipmanlarla beraber uygun bir tıbbi ortam sağlandığı takdirde bu işlem kolay bir şekilde profesyoneller tarafından yapılabilir. Sağlık alanında, kliniklerde ve laboratuvar ortamlarında kullanılan flebotomi tıbbi tanı malzemeleri, steril olarak üretilerek satışa sunulabilmektedir. Bu noktada yapılan ve istenilen testlerin özellikleri göz önüne alınarak farklı hacimlerde ve farklı katkı maddeleri içerikli ürünler tercih edilebilmektedir.

Close