Buck Scientific

Buck Scientific

Buck Scientific

Endüstriyel, madencilik, kalite kontrol, çevre ve eğitim pazarlarında 40’tan fazla ülkeye 10 bin cihaz sağlayan Buck Scientific kendi sektörü içerisinde bilinen bir markadır. Firma bünyesindeki kimyager ve mühendisler sürekli yeni uygulamalar geliştirerek ihtiyacı en iyi şekilde karşılamayı hedeflemektedir. Buck Scientific cihazlarının en çok kullanıldığı alanlar kaplama tesisler, atık su arıtma tesisleri, kalite kontrol laboratuvarları ile üniversitelerdir. Buck Scientific Eğitici Atomik Absorpsiyon Spektrometresi ve Toplam Petrol Hidrokarbon (TPH) Spektrometresi cihazları oldukça işlevsel olup pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Buck Scientific her biri kendi alanında başarılı uzmanlarla çalışmakta ve ortaya profesyonel cihazlar çıkartmaktadır.

Eğitici Atomik Absorpsiyon Spektrometresi

Buck Scientific markasının üretmiş olduğu Eğitici Atomik Absorpsiyon Spektrometresi farklı malzemelerdeki metalik elementlerin konsantrasyonlarını ölçme amacıyla kullanılmaktadır. Analitik bir teknik olarak sınıflandırılan bu teknik ışık kaynağından gelen elektromanyetik dalga boylarını kullanarak işlevini sürdürür. Yani test durumundaki herhangi bir sıvıdaki element ya da malzemenin hangi konsantrasyonlarının bulunduğunu ortaya çıkarır. Spektroskopi yayılan enerji ile malzemelerin nasıl bir etkileşimde olduğunun resmini çıkarır. Atomların her biri enerji soğurma mevzu bahis olduğunda kendi özelliklerine sahip olur. Bunun nedeni her bir elementin farklı ve benzersiz bir elektronik yapıya sahip olmasıdır.

Tüm bunların ışığında Buck Scientific markasının Eğitici Atomik Absorpsiyon Spektrometresi (AAS) kullanarak belirli malzemedeki belirli bir elementin ölücümü yapabilirsiniz. Bu cihaz ilk olarak 1817’de Alman fizikçi Josef von Fraunhofer tarafından resmedilmiştir. 1860’lı yıllarda ise bir spektrokimyasal analiz teorisi ortaya atıldı ve geliştirildi. Çalışmalar hız kazandı ve ışığı dalga boylarına bölen spektroskop geliştirildi. Bu çalışmalar AAS için yeni tekniklerin ortaya çıkmasına da zemin hazırlamış oldu. 1960’larda ise ilk ticari ürünler ortaya çıkarıldı.

Peki, AAS neden kullanılmalıdır? Öncelikle AAS’ten yüksek derecede doğruluk sağlayabilirsiniz. Normal şartlarda sonuçlar 0,5-5 arasındadır ancak bu test ile standartları çok daha iyileştirmek mümkündür. Bu test son derecede hassas bir analiz olduğundan tercih edilir. Yani örnek vermek gerekirse belirli bir malzemenin bir gramında milyarda bir parçası ölçümlenebilir. Buck Scientific sunduğu AAS özellikle tıp ve ilaç sektöründe iz toksinleri tespit etme konusunda devrim niteliğindedir.

Birtakım sektörlerde ise bu yöntem topraktaki daha önce hiçbir insanın haberdar olmadığı molib ve kobalt gibi elementlerin tespit edilmesine olanak tanımıştır. Erişimi güç olan (maden ocakları gibi) yerlere ulaşarak kayaların madenciliğe ne denli elverişli olup olmadığını test etmek adına kusursuz bir yöntem olarak görülür. Ayrıca bu yöntem maliyet açısından da uygun olduğundan tercih edilmektedir.

Toplam Petrol Hidrokarbon (TPH) Spektrometresi

Kısaca TPH denilen Toplam Petrol Hidrokarbonu ise ham petrolde yer alan birkaç yüz kimyasal bileşenleri doğru bir şekilde tanımlamak için kullanılır. TPH kimyasalların bir karışımı olarak görülebilir. Fakay hepsi temelde hidrokarbon adı verilen hidrojen ve karbondan yapılmaktadır. Bu kimyasallar içerisinde mineral yağ, hekzan, flören, naftalin, ksilenler ve diğer petrol ürünleri yer alır.

Bu analizin nasıl yapıldığına bakacak olursak petrol ve doğalgaz birikimleri içeren alanların tespitinde uygulanır. Bu analizler hem su hem de toprak matrislerinde profesyonel bir şekilde yapılabilir. Analiz esnasında toprak ya da su matrisinin organik bir çözücü ile teması söz konusu olur. Buck Scientific markasının geliştirmiş olduğu Toplam Petrol Hidrokarbon (TPH) Spektrometresi çeşitleri kolay ve uygun maliyeti ile dikkat çekmektedir. Bu sebeple Buck Scientific ürünleri farklı alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Yılların kalitesi ile adından sıklıkla bahsettiren markası Buck Scientific hem Eğitici Atomik Absorpsiyon Spektrometresi hem de Toplam Petrol Hidrokarbon (TPH) Spektrometresi çeşitleri ile ihtiyacı en iyi şekilde karşılamaktadır. Buck Scientific ürünlerini ve özelliklerini inceleyerek ihtiyacınıza en uygun olanı bulabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilir.
Close