Satış Politikaları

Ürün listelemeden önce Bilim Depo'nun satış politikalarını öğrenmenizi öneririz. Bu, herhangi bir kuralı yanlışlıkla çiğnemekten kaçınmanıza yardımcı olur. Kurallara uymazsanız, pazar yerimizin bütünlüğünü korumak için listelemelerinizi veya ürünlerinizi kaldırmak ve satın alma ve satma ayrıcalıklarınızı sınırlamak gibi belirli önlemler alabiliriz. Daha fazla ayrıntı için lütfen aşağıdaki bireysel politika yönergelerine bakın.

 

Satış uygulamaları politikası

Alıcıların beklentilerini önceden belirlemek ve ardından bunları karşılamak alıcınızı mutlu etmenin ve sorunsuz bir işlem gerçekleştirmenin harika bir yoludur.

Yapabileceğiniz en basit şeylerden bazıları, ürünleriniz hakkında doğru ve tutarlı ayrıntılar sağlamak ve satış hüküm ve koşulları hakkında açık ve net olmaktır. Listelemelerinizde açıklanan ürünü açıklamalarına uygun şekilde teslim etmekten, belirtilen iade politikanıza uymaktan ve bir alıcı siparişiyle ilgili bir sorun bildirdiğinde buna çözüm sağlamaktan siz sorumlusunuz. Satın alma işlemi Bilimdepo.com üzerinden gerçekleştirilmişse, gerekli süreler içerisinde aksiyon alınması da dahil olmak üzere bu politikada belirtilen şartları yerine getirmelisiniz.

Ayrıca, aşağıdakiler dahil olmak üzere, baştan sona mükemmel müşteri hizmeti sunmak için her türlü çabayı göstermelisiniz:

 • Makul nakliye ve taşıma maliyetlerinin belirlenmesi
 • Ürün listelemelerinizde sevkiyata hazırlık sürenizi ve iade politikanızı belirtmek
 • Alıcıların sorularına anında yanıt vermek
 • İşlem boyunca profesyonel olmak
 • Ürünün, listelemenizde açıklandığı gibi alıcıya teslim edildiğinden emin olmak
 • Envanter durumu ve ürün durumu gibi tüm bilgilerin doğru ve güncel olduğundan emin olmak için listeleri sık sık gözden geçirin ve güncelleyin

Satıcı performans standartlarımızı karşılamanıza yardımcı olmak için tüm satıcıların karşılaması gereken bazı temel gereksinimlerimiz vardır. Ayrıca, alıcıların beklentilerini nasıl karşılayabileceğiniz ve aşabileceğiniz konusunda ipuçlarımız var.

Politikamız

Bu yönergeleri uyguladığınızdan emin olun. Aksi takdirde, çeşitli eylemlere maruz kalabilirsiniz. Site özelliklerini satın almanızı, satmanızı veya kullanmanızı sınırlayabilir, kısıtlayabilir veya askıya alabiliriz.

 

Kategori, ürün ve içerik kısıtlamaları Politikası

Bu sayfalarda yer alan örnekler her şeyi kapsamaz ve yasal tavsiye sağlama amacıyla sunulmamıştır. Ürünlerinizle ilgili yasalar ve yönetmelikler hakkında sorularınız varsa hukuk danışmanınıza başvurmanızı öneririz. Bir ürün "Yasaklı Ürünler Listesi” nde yer almasa dahi tüm ürünler ve liste kayıtları geçerli yasaların tümüne uygun olmalı ve tarafınızca kontrol edilmelidir. Buna ek olarak, verilen tüm bağlantılar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve Bilim Depo bu bağlantılarda verilen herhangi bir bilginin doğruluğunu garanti etmez. Ayrıca, Bilim Depo’nun politikaları zaman zaman değişebileceği ve yasaların izin verdiği ürünler tarafımızca kısıtlanabileceği veya yasaklanabileceği için, bu politikaları düzenli olarak incelemeniz gerekir.

Bilim Depo, bir liste kaydının uygun olup olmadığı konusunda tamamen kendi takdirine bağlı olarak karar verme hakkını saklı tutar. Bir ürün detay sayfasındaki veya liste kaydındaki içeriğin yasaklı, potansiyel olarak yasa dışı ya da uygunsuz olduğunu tespit edersek içeriği önceden bilgi vermeksizin kaldırabiliriz. "Yasaklı Ürünler Listesi”nde listelenenler de dahil olmak üzere, yasalara veya herhangi bir Bilim Depo politikasına aykırı bir ürünü tedarik etmeniz durumunda; liste kaydının iptali, satış yetkilerinin derhal askıya alınması ya da sonlandırılması, ücret iadesi olmadan envanterin lojistik merkezlerimizde imha edilmesi, envanterin iade edilmesi ve iş ilişkisinin feshi dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, uygun gördüğümüz düzeltici önlemleri alırız. Yasa dışı veya emniyetsiz ürünlerin satışı, mali ve cezai yaptırımlar dahil olmak üzere yasal işlemlere de yol açabilir. Satıcılar, eylemlerinden ve işlemlerinden yasal olarak sorumlu olduklarından Bilim Depo.com sitesinde satışa sundukları tüm ürünlere ilişkin yasal parametreleri bilmelidir. Türkiye dışındaki satıcıların yaptığı ürün satışları da buna dahildir.

Bilim Depo, Bilim Depo politikalarını veya geçerli yasaları ihlal eden liste kayıtlarını bize ulaşarak bildirmenizi teşvik eder. Konuyu ayrıntılı bir şekilde araştırıp gerekli işlemleri yapabilmemiz için ilgili tüm bilgileri ekleyin.

 

Satışı Durdurulan Ürünler, Sebepleri ve Alabileceğiniz Aksiyonlar

Ürün Kapanma Sebebi

Detayı

Uygulama

Alabileceğiniz Aksiyonlar

Tasarım Hakkı İhlali

Ürünün satışıyla ilgili hak sahibi olunduğunu gösteren belgeler belirtilen sürede iletilmediğinde uygulanır

Ürün Kapama

Ürünleri tasarım sahibinden satın aldığınızı gösteren fatura silsilesini veya yetki belgesini Canlı Destek'ten iletmeniz halinde ürünlerinizin satışa açılması değerlendirilecektir.

Marka Hakkı İhlali

Ürünün satışıyla ilgili hak sahibi olunduğunu gösteren belgeler belirtilen sürede iletilmediğinde uygulanır

Ürün Kapama

Ürünleri marka sahibinden satın aldığınızı gösteren fatura silsilesi veya yetki belgesini Canlı Destek'ten iletmeniz halinde ürünlerinizin satışa açılması değerlendirilecektir.

Satışa Uygun Olmayan Ürün

Ürünün yasal mevzuat gereği internet üzerinden veya platform kuralları gereği Bilim Depo üzerinden satışı yasaksa uygulanır

Ürün Kapama

Ürün içeriğiniz internette satış kurallarına aykırı olduğu için yayından kaldırılmıştır. Ürün içeriğinizin sağlık beyanı içermesi veya görsellerinin satışa uygun olmaması da bir satışa kapatılma nedenidir. Böyle bir durumda açıklamalarınızı ve görsellerinizi kurallara uygun hale getirerek ürününüzün yeniden satışa açılmasını talep edebilirsiniz. Ürününüzün durumu ile ilgili Canlı Destek'ten detaylı bilgi alabilirsiniz; ürününüzün yayına açılması gerektiğini kanıtlayan belgeleri Canlı Destek'ten iletmeniz halinde ürünlerinizin satışa açılması değerlendirilecektir. Canlı Destek'e ulaşmadan önce lütfen Yasaklı Ürünler Listei başlığımızı  inceleyin. 

Görsellerin İzinsiz Kullanımı

Görsel kullanımıyla ilgili hak sahibi olunduğunu gösteren belgeler belirtilen sürede iletilmediğinde uygulanır

Ürün Kapama

Hak sahibi olduğunuzu belirten belgeleri Canlı Destek'ten iletmeniz halinde ürünlerinizin satışa açılması değerlendirilecektir.

Yeni görsel çekimi yaptırırsanız görselleri yükleyerek bize tekrar ulaşabilirsiniz.

Faydalı Model/Patent İhlali

Ürünün satışıyla ilgili hak sahibi olunduğunu gösteren belgeler belirtilen sürede iletilmediğinde uygulanır

Ürün Kapama

Ürünleri faydalı model/patent sahibinden satın aldığınızı gösteren fatura silsilesini veya yetki belgesini Canlı Destek'ten iletmeniz halinde ürünlerinizin satışa açılması değerlendirilecektir.

Eser Hakkı İhlali

Ürünün satışıyla ilgili hak sahibi olunduğunu gösteren belgeler belirtilen sürede iletilmediğinde uygulanır

Ürün Kapama

Eser sahibi tarafından mali hakların kullanılması için verilen yetki veya fatura silsilesini Canlı Destek'ten iletmeniz halinde ürünlerinizin tekrar satışa açılması değerlendirilecektir.

Orjinallik Şüphesine İlişkin Belgeleri Yüklememe/Reddetme

Ürünün orijinal olmadığına dair bir müşteri şikayet alınması ve ürünün satışıyla ilgili hak sahibi olunduğunu gösteren belgelerin belirtilen sürede iletilmemesi halinde uygulanır

Ürün Kapama

Yetkili satıcıdan alındığını gösteren güncel fatura silsilesi, yetkili satıcı belgesi veya distribütör belgesini Ürün > Belge İşlemleri ekranından eklemeniz halinde ürününüzün satışa açılması değerlendirilecektir. Fatura silsilesi yetkili/distribütör satıcıya uzanmalıdır.

Coğrafi İşaret İhlali

Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylı coğrafi işaretli ürün belgesi yoksa uygulanır

Ürün Kapama

Hak sahibi olduğunuzu belirten coğrafi işaret sertifikasını Canlı Destek'ten iletmeniz halinde ürünlerinizin satışa açılması değerlendirilecektir.

Yasadışı ürün

Yasalar uyarınca tüm mecralarda satışı yasaklanmış olan yasadışı ürünlerin satışının tespiti halinde uygulanır

Ürün Kapama

Ürününüzün satışının yasal olduğunu kanıtlayan belgeleri Canlı Destek'ten iletmeniz halinde ürünlerinizin satışa açılması değerlendirilecektir.

Yetkili Merci Kararı

Resmi kurum ve kuruluşlar ile mahkemeler tarafından iletilen ve icrası zorunlu bir ürün kapama kararı olması halinde uygulanır. Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu gereği İstanbul Valiliği İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından toplantılmasına karar verilen ürünler de bu kapsamda satışa kapatılmaktadır.

Ürün Kapama

Ürününüz yetkili bir kamu kurum/kuruluşu veya mahkeme kararı ile kapatılmıştır. Yetkili merciler tarafından iletilen kararları uygulamakla mükellefiz. Ürününüz sağlık beyanı içermesi veya görsellerinin satışa uygun olmaması nedeniyle satışa kapatılmış olabilir. Böyle bir durumda açıklamalarınızı ve görsellerinizi kurallara uygun hale getirerek ürününüzün yeniden satışa açılmasını talep edebilirsiniz. Ürününüzün durumu ile ilgili Canlı Destek'ten detaylı bilgi alabilirsiniz. Canlı Destek'e ulaşmadan önce lütfen Yasaklı Ürünler Listesi başlığımızı inceleyin.

Hatalı Barkod Girişi

Sistemdeki barkod ile yeni girilen ürün barkodu farklı ise uygulanır

Ürün Kapama

Global barkod ile ürününüzü tekrar yüklemeniz gerekmektedir. Canlı Destek'ten veya Satıcı Destek Hattı'ndan ulaşabilirsiniz.

Hatalı Marka

Ürün ismindeki yada açıklamasındaki marka ile ürünün asıl markası uyuşmadığında uygulanır

Ürün Kapama

Marka isminiz, ürün bilgileriyle ya da görsel üzerinde bulunan amblemle uyumlu değildir. Hatalı Marka ile girilen ürünler tekrar satışa açılmaz. Ürünü doğru bilgiler ile tekrar yüklemeniz gerekmektedir.

Farklı adet/ebat ürün satışı

Sistemde tanımlı olan adet/ebat/ölçü ile yeni yüklenen üründe bu alanlarda farklılıklar var ise uygulanır

Ürün Kapama

Ürün ismi ve açıklama bölümünde, yayındaki üründen farklı "sayı, adet, gramaj" bilgisi verildiği tespit edilmiştir. İsim ve açıklamayı, yayında olan ürünün açıklamasına göre düzeltme sağlamanız durumunda Canlı Destek'ten veya Satıcı Destek Hattı'ndan destek alabilirsiniz.

Tedarik edememe

Satıcının herhangi bir ürünü iptal etmesi durumunda uygulanır

Ürün Kilitleme

Ürünün stoğunu kontrol ettikten sonra manuel stok girerek yayına alabilirsiniz.

Fahiş Fiyat Artışı

İhtiyaç malzemelerinde %25 ve üzerinde fiyat artışı yapıldığında müşteri güveninin korunması ve yasal mevzuatlara aykırı fiyat girişi riskinin önlenmesi amacıyla uygulanır

Ürün Kapama

İhtiyaç malzemelerinde fahiş fiyat artışı gerçekleştirilmesi durumunda ürün yayından kaldırılır. Kaldırılan içerik 7 gün sonra stok ve fiyat sıfırlanarak kilitli ürünler ekranına taşınır ve satıcı tekrar fiyat ve stok girerek ürünü yayına açabilir. Ürünü 7 günden önce yayına açmak için ortalama Bilim Depo satış fiyatını kontrol ederek gerekli güncellemeyi yapabilir ve Canlı Destek'ten yardım alabilirsiniz.

Hatalı Kategori

Ürün için girilen kategori, ürün ile uyumlu değilse ürün güncellemesi talep edilir. Herhangi bir ürün-kategori ilişkisi kurulamayan ilgisiz ve Bilim Depo sistemlerini yanıltma amaçlı olduğu değerlendirilen hatalı kategori listemelerinde ürünler kapatılır

Ürün Kapama

Ürününüzü eklediğiniz kategori, ürün ile uyumlu değildir. Zorunlu alan özellikleri ile birlikte ürünleri doğru kategorileri ile yayına almak için Canlı Destek'ten iletişime geçip istenilen formatta liste iletebilirsiniz.

Kötüye Kullanım

Ürün bilgi girişi sağlanırken; başka bir tedarikçinin ürününü kötüleme, sahte ürün satışına yönelik ithamda bulunma, müşteriyi kendi ürünlerine yönlendirme gibi platform kurallarına aykırı davranışlarda ilgili ürünler kapatılır

Ürün Kapama

Ürünlerinizi listelerken; ürün adı, açıklaması veya görsellerinde başka bir satıcının ticaretini kötü etkileme amacı taşıyan ifade veya görsellere yer verdiğiniz tespit edilmiş ve bu nedenle ürününüz satışa kapatılmıştır. Kötüye kullanım içeren içerikler tekrar satışa açılmaz. Ürünü doğru ve kurallara uygun bilgiler ile tekrar yüklemeniz gerekmektedir.

Tanıtım Yasağı

Ürün bilgi girişi sağlanırken ; başka bir platforma yönlendirme yapma, adres/telefon bilgisi verme gibi platform kurallarına aykırı davranışlarda ilgili ürünler kapatılır

Ürün Kapama

Ürünlerinizi listelerken; ürün adı, açıklaması veya görsellerinde müşterileri farklı bir platforma yönlendirme amacı taşıyan reklam ve tanıtım içerikli ifade veya görsellere yer verdiğiniz tespit edilmiş ve bu nedenle ürününüz satışa kapatılmıştır. Platform kurallarına aykırı içerikler tekrar satışa açılmaz. Ürünü doğru ve kurallara uygun bilgiler ile tekrar yüklemeniz gerekmektedir.

Çoklanan Ürün Satışı

Aynı ürünün farklı barkodlar ile satışa açıldığı tespit edildiği durumda uygulanır

Ürün Kapama

Aynı ürünü farklı barkodlar ile satışa açtığınız tespit edilmiştir. Bu nedenle ürününüz satışa kapatılmıştır.

Yüksek Tedarik Edememe Oranı

Bir önceki ayda tedarik edilemeyen ürün adedinizin artışı sebebiyle ürünlerinizin satışı durdurulabilir.

Ürün Kapama

Diğer platformdaki stoklarınızı ayrı yönetmeli, stok sayımı ve kalite kontrol yapmalısınız. Sonrasında Canlı Destek veya Satıcı Destek Hattı'ndan ulaşarak işlemleri tamamladığınızı bildirebilirsiniz.

Yüksek Müşteri Şikayeti Oranı

Satış adedinize göre müşterilerimizden gelen şikayet oranı yüksekliği sebebiyle ürünleriniz geçici veya kalıcı şekilde satışa kapatılabilir.

Ürün Kapama

E-posta ile iletilen müşteri şikayetlerini kontrol ederek üründeki spesifik problemi tespit etmelisiniz ve problemin tekrarlanmaması için aksiyon almalısınız.

Yüksek Kusurlu/Yanlış İade Oranı

Bir önceki ayda aldığınız siparişlerden, müşterilerimizin kusurlu/yanlış ürün sebepli iade talebi oluşturduğu ve tarafınızdan kusurlu/yanlış olduğu kabul edilen iade ürün adedinin artışı sebebiyle ürünlerinizin satışı durdurulabilir.

Ürün Kapama

Paketlemenizi doğru materyalle desteklemeli, görsel ve ürün kalite kontrolü yapmalısınız.

Ürün kusurlu değilse, iadeyi reddederek "kusurlu değil"i seçebilirsiniz.

İadeyi redderken ürüne ait anlık görsel yüklemelisiniz ve sonrasında Canlı Destek veya Satıcı Destek Hattı'ndan ulaşarak işlemleri tamamladığınızı bildirebilirsiniz.

Yüksek İhtilaflı İade Oranı

Bir önceki ayda aldığınız siparişlerden, müşterilerimizin kusurlu/yanlış ürün sebepli iade talebi oluşturduğu ve tarafınızdan kusurlu/yanlış olduğu kabul edilen iade ürün adedinin artışı sebebiyle ürünlerinizin satışı durdurulabilir.

Ürün Kapama

1) Ürünlerinizi panele yüklemeden önce, ürün özelliklerini, ürün detay kısmında açıkça belirtmelisiniz.

2) Siparişlerinize ürünlerin kullanımını açıklayan bir rehber ekleyebilirsiniz.

3) Kusurlu/yanlış seçeneği ile gelen iadelerde müşteri yorumlarını, müşterilerimizden gelen ürün görsellerini inceleyerek iade sebeplerini tespit etmeli ve iadeyi önleyici aksiyonlar almalısınız. (Görsel fotoğrafı değiştirmek, ürünün ölçü ya da beden bilgisini eklemek gibi)

4) İade edilen ürünlerin taşıma esnasında hasar görmesini engellemek adına paketlemenin doğru şekilde yapıldığından emin olmalısınız.

Düşük ürün puanı

Müşterilerimizin satın alıp, tecrübe ettiği ürünlerinize Bilim Depo hizmeti üzerinden puan vererek değerlendirmesiyle hesaplanır. Oylanan 1 ve 2 puanlar düşük (olumsuz) puan olarak değerlendirilir. Düşük ürün puanlarınızın artışı sebebiyle ürünlerinizin satışı durdurulabilir.

Ürün Kapama

Ürünlerinizin yorumlarını inceleyerek düşük puanlıları tespit etmeli ve aksiyon almalısınız.

Sonrasında Canlı Destek'ten veya Satıcı Destek Hattı'ndan ulaşarak işlemleri tamamladığınızı bildirebilirsiniz.

Paketlemenize ait fotoğrafları çekmeli ve Canlı Destek'ten iletmelisiniz.

Kargoya Zamanında Teslim Edememe

Siparişin kargoya belirlenen süre içerisinde teslim edilmediği durumda uygulanır.

Ürün Kapama

Siparişlerinizi termin süresi içinde kargoya teslim ederek ürünlerinizin yeniden satışa açılmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

KARGO POLİTİKASI


Bilim Depo kargo firması olarak Yurtiçi Kargo ile çalışmaktadır.


Anlaşmalı Fiyatlar

 

Kargo firmasının Bilim Depo anlaşmalı fiyatlarıyla çalışabilirsiniz Güncel Kargo Fiyatlarına ………… (fiyat tarifesini gösterir link eklenmelidir) ulaşabilirsiniz. Anlaşmalı fiyatlar Bilim Depo Kargo Kodu ile çıkış yapıldığı durumlarda geçerli olur.

Bilim Depo Kargo Kodu

 

Bilim Depo her sipariş için çalıştığınız kargo firmasına ait kargo kodu oluşturmaktadır. Kargo kodunda müşterilerin adres bilgileri yer almaktadır. Kargo kodu işleme alındığında siparişinizin statüsü otomatik olarak güncellenir.

İptal edilen kod ile çıkış yapılamaz, kargo çıkışı yapılan kod iptal edilemez. Sipariş statülerinin sağlıklı şekilde akması için kodsuz çıkış sağlanmamalıdır. 

 

Satıcının Kendi Kargo Fiyatı Anlaşması ile Çalışması

Kendi anlaşmanız üzerinden kargo firmaları ile çalıştığınız durumlarda entegrasyon modelinde farklılıklar olabilir. Kargoyu gönderdikten sonra olitikalarımıza uygun şekilde kargo takip bilgilerini derhal sisteme girmelisiniz.Sipariş statülerinde sorun yaşanmaması adına Bilim Depo’ya bu hususta bildirim yapmadan, satıcı anlaşmanız ile gönderim yapılmaması tavsiye edilmektedir.

 

Kargoda Zarar Gören/Kargodan Geri Dönmeyen Ürünler

Ürünlerinizin kargoda zarar gördüğünü düşünüyorsanız tazmin süreci başlatmalısınız. Satıcılarımız tazmin dilekçesi, sevk irsaliyeleri ya da faturaları ve varsa tutanak ile birlikte çalıştıkları kargo firmasına başvurmalı ve tazmin sürecini başlatmalıdır. Tazmin sürecini kontrol altında tutabilmek için mutlaka listesinin tutulması gerekmektedir. Aylık olarak ilgili kargo firması bölge ya da şube sorumlusu ile konunun sorgulanmasını sağlayabilirsiniz. Buna rağmen dönüş alınamaz ise  Destek Hattı veya Canlı Destek üzerinden sorunu iletebilirsiniz.

 

Tazmin Süreci

Kargonuzun taşıma esnasında zarara uğradığını düşünüyorsanız, bu zararın giderilmesi adına tazmine konu olan siparişiniz için en yakın kargo şubesine, en kısa sürede ilgili evraklar ile başvurmanız gerekmektedir. Hasarlı eksik dönen kargolar için mutlaka karşılıklı olarak tutanak tutulmalıdır.

 

Tazmini Karşılanmayan Ürün Grupları

 

Kargoda taşıma esnasında zarar görmesi sebebiyle tazmini karşılanmayan ürün grupları;

 • İçeriği gereği bozulabilecek soğuk zincir ürünler; sıcağa/soğuğa, ısı değişikliklerine, nem ve benzer etkilere karşı özel koruma taahhüdü gerektiren ürünler
 • Cam, seramik, porselen, granit, ayna gibi kırılabilecek ürünler
 • Altın gibi değerli madenler ve sanat eserleri
 • Sıvı içerikli ürünler

 

Teknik Servis Kurulumu Gerektiren Ürün Grupları

 

Teslimat sonrasında orijinal paketinin bozulmadan kurulum işlemlerinin teknik servis tarafından yapılması gereken ürünler;

 

 • Elektronik Ürünler
 • Kurulum Gerektiren Ürünler

 

Teslimat Sırasında Ürün Kontrolü

 

İade gelen ürünlerde kargo personeliyle ürün kontrolü yapılmalıdır. Teslimat esnasında üründe eksik yada hasar mevcutsa durum tespit tutanağında belirtilmesi gerekir.

 

Kayıp/Eksik:

 

 • İade gönderi, kargo personeliyle ambalaj ve ürün kontrolü yapılarak teslim alınmalıdır. Üründe eksiklik varsa tespit tutağında belirtilmelidir
 • Herhangi bir kayıp ve eksik ürün tespit edilmesi durumunda tazmin sürecinin başlatılması için gerekli evraklarla anlaşmalı çalışılan kargo şubesine başvuru yapmalıdır.

 

Hasar:

 

 • İade gelen ürün satıcı tarafından teslim alınmalıdır.
 • Gönderi kargo personeliyle birlikte açılarak ambalaj ve içerik kontrolü yapılıp hasar tespit tutanağı tutulmalıdır.
 • Üründe hasar mevcutsa teslim alındıktan sonra ilgili kargo şubesiyle iletişime geçilerek tazmin süreci başlatılmalıdır.

 

Başvuru Esnasında Kullanılacak Evraklar

 

İlgili kargo şubesine tazmin talebi için iletmeniz gereken evraklar;

 • Sevk edilen gönderinin fatura ve irsaliye kopyası
 • Tazmin dilekçesi
 • Hasara ait görseller, hasar onarım veya hasarlı ürün bedeli
 • İade gönderi için teslimat esnasında tutulan tutanak
 • Lojistik ile taşınan hasarlanmış ürünler için servis raporu

 

 

Tazmin Kapsamına Girmeyen Durumlar

 

Tazmin kapsamında kargo firması tarafından reddedilen durumlar;

 • Ambalaj yetersizliği
 • Servis raporunda/tutanakta hasarın net ve anlaşılır bir şekilde belirtilmemiş olması
 • Müşteriye/satıcıya hasarsız ya da eksiksiz teslim edildiğine dair evrak sunulmuş olması
 • Tazmin kapsamına girmeyen ürün grupları için tazmin talebinde bulunulmuş olması

 

Tazmini Onaylanan Gönderilerin Kargo Firmasına İade Süreci

Tazmini onaylanmış olan kayıp kargo gönderilerinin bulunması durumunda yapılması gerekenler;

 • Kontrol edilmesi sonucunda üründe ambalaj hasarı yok ise teslim alınmalıdır.
 • Ürünün hasarsız/eksiksiz teslim edilmesi durumunda kargo firmasının düzenlediği iade faturası kabul edilmelidir.

 

Başvuru Süreçlerinin Araştırma Süreleri

 

Kargo firmalarının tazmin taleplerini inceleme/sonuçlandırma süreleri 30 gündür. Belirtilen süre zarfında incelemenin tamamlanması gerekmektedir.

 

Ödeme Modeli

Bilim Depo’da kendi kargo anlaşmanız  veya Bilim Depo anlaşmalı kargo ücretleri olmak üzere iki tip ödeme modeli ile ilerleyebilirsiniz. Hangi ödeme modelini kullandığınız kargo süreç akışınızı ve faturalandırma sürecini etkileyecektir.

Kendi kargo anlaşmanızla çalıştığınız durumda kargo ücretlendirmesi ve faturalama kargoyla yaptığınız anlaşmaya göre ilerleyecektir. Bilim Depo, bu model ile oluşan gönderileriniz için  kargo hesaplaması gerçekleştirmez.

Bilim Depo anlaşmalı çalışıldığında güncel kargo fiyatları üzerinden fatura hesaplamaları yapılmaktadır, kargo firmaları satıcılarımızdan ücret talep edemez.Kendi kargo anlaşmanızla çalışmak isterseniz çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçerek talepte bulunabilirsiniz.

 

Kargo Maliyeti Hesaplama Yöntemi: Desi

Desi, kargo işlemlerinde hacimsel ağırlık anlamına gelen kelimedir. Kargo ile gönderilen paketin/kolinin desisi; en, boy ve yüksekliğinin santimetre cinsinden çarpılıp 3000’e bölünmesiyle hesaplanır.

Poşet ise poşetin uçtan uca en, boy, yüksekliği alınarak hesaplanır. Paketin ağırlığı desi ölçüsünden fazla ise faturalandırma ağırlık ölçümüne göre yapılır.

 

Müşterilerin İade Ettiği Kargoların Bedeli

Müşterilerin yaptıkları iadelerin kargo ücretini satıcılarımız karşılamaktadır.

 

Nakliye hizmeti

Alıcılar, özellikle hızlandırılmış nakliye hizmetleri için ek ücret ödediklerinde, ürünlerinin zamanında teslim edilmesini beklerler. Ödeme sırasında alıcı tarafından seçilenden daha yavaş bir gönderim hizmetinin kullanılması, ürünün beklenenden daha geç teslim edilmesine ve teslim alınmayan ürünler için taleplerin artmasına neden olabilir.

 

Ne yapmalısınız

 • Kayıtlarınızda kargo maliyetlerini ve teslimat hızlarını inceledikten sonra nakliye hizmeti seçenekleri sunun
 • Ürünlerinizi, alıcının seçtiği özellikleri karşılayan veya aşan özelliklere sahip nakliye hizmeti seçeneklerini kullanarak gönderin

 

Ne yapmamalısınız

 • Alıcı tarafından seçilenler özelliklere sahip kargo hizmeti seçeneklerini kullanın. Örneğin, alıcının teslimat tahmini 3 gün olan "Yurtici kargo hızlı teslimat" seçeneğini seçtiğinde maksimum teslimat tarihi tahmini 7 gün olan "Yurtici Standart" seçeneğini kullanmayın.

 

Nakliye masrafları

Listelemelerinizde nakliye masraflarını ve ilgili hizmet ücretlerini belirttiğinizden emin olun.

Ücretlendirme

 • Nakliye ücreti: Bu, ürünün nakliyesi için gereken miktardır. Kargo firmasına ödediğiniz miktarda olmalıdır.

 

 • Teslimat onayı ve ekstra hizmetler: Bu seçenekleri kullanmayı seçerseniz, bunları nakliye masraflarınıza eklemeniz gerekir ve yalnızca size gerçekten ne kadara mal olduysa, okadarlık kısmını tahsil edebilirsiniz. Hizmet örnekleri şunları içerir:
  • Kargo Sertifikası
  • Onaylı firmalar
  • Teslimatta Bildirimi
  • Teslimat Onayı - Öncelikli kargo ile ücretsiz ve Bilim Depo'da kargo fişi yazdırdığınızda diğer bazı hizmetlerde indirimli
  • Taahhütlü kargo
  • Kısıtlı Teslimat
  • İade Makbuzu
  • İmza Onayı
  • Özel Kullanım
 • Vergi ve devlet tarafından uygulanan ücretler: Yalnızca geçerli Türkiye Cumhuriyeti , Katma Değer Vergisi (KDV) veya eşdeğer vergiler alınabilir.

 

İpuçları:

 • Gönderim maliyetleriniz ortalamanın üzerindeyse, gönderim ve taşıma maliyetlerinin neler içerdiğini listelemenizde açıklamayı düşünün.
 • İzleme bilgilerini sağlamanızı öneririz. Bir alıcı ürünü almadığını bildirirse, izleme bilgilerini, teslimat onayını veya imza onayını kullanmak sizi korumaya yardımcı olabilir. Bu, nakliye süresi için otomatik 5 yıldızlı bir derecelendirme almanın niteliklerinden biridir.

 

 

Ücretsiz kargo

Tüm varış noktalarına ücretsiz gönderim sunabilirsiniz.

Ücretsiz kargo olan bir destinasyon için kargo veya paketleme ile ilgili başka bir ücret alınamaz.

Ürün listelemenizde belirtilen en yavaş olandan daha yavaş bir nakliye yöntemi kullanmanıza izin verilmez.

Listelemenizde ücretsiz kargo sunuyorsanız – ve alıcının kargo ücretini ödemediğini teyit edebiliyorsak – ayrıntılı satıcı puanınız için otomatik olarak 5 yıldızlı bir puan almaya hak kazanırsınız.

 

Nakliye ve taşıma süresi

Alıcılar, satın aldıkları ürünlerin ellerine ne zaman ulaşacağını bilmek isterler.

Ne yapmalısınız

 • Ürünün ne zaman sevk edileceğini listelemenizde açık ve doğru bir şekilde belirtin.
 • Ürünleri, listelemenizde belirttiğiniz sevkiyata hazırlık süresi içinde gönderin.
 • Kargo izlemeyi veya teslimat onayını kullanın. Alıcı, ürünün teslim alınmadığını iddia ederse teslimat onayının kullanılması sizi korumaya yardımcı olabilir.
 • Listelemenizde sunduğunuz gönderi hizmetiyle en iyi eşleşen gönderi seçeneğini belirlemeniz gerekir. Bu, ürünün ne zaman teslim edileceğine ilişkin alıcı beklentilerini belirlemeye yardımcı olur.

Ne yapmamalısınız

 • Paranız, sattığınız bir ürünün ödemelerinden hemen alınamıyorsa, para serbest bırakılana kadar sevkiyatı bekletemezsiniz.

 

Kargoya verilme süresi olmayan listeleme biçimleri

 • Gizli reklamlar

Belirli kategoriler için özel değerlendirmeler

Belirli kategorilerde izleme bilgilerine, belirli taşıma sürelerine veya her ikisine ihtiyaç duyabiliriz. Bu, satın alma deneyimini geliştirmek ve bazı ürünler için endüstri standartlarını karşılamak içindir.

Aşağıdaki durumlarda otomatik olarak 5 yıldızlı bir nakliye süresi satıcı puanı alırsınız:

 • Aynı iş günü veya 1 iş günü içerisinde kargoya verileceğini belirtirseniz.
 • Yurtiçi Kargo tarafından desteklenen takip bilgilerini, alıcının ödemesi tamamlandıktan sonraki iş günü sonuna kadar yüklersiniz. Kargo takip bilgilerini aynı iş günü içinde  veya 1 iş günü içinde yükleyin. Bir iş günü, normal bir hafta içi gündür. Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günleri iş günü değildir.
 • İzleme verileri, paketin "teslim edildi" durumuna sahip olduğunu ve ödeme tarihinden itibaren 4 gün içinde teslim tarihini net olarak göstermelidir.

Not: Bazı durumlarda, gönderim ayrıntılarınızın işlenmesinde bir gecikme olabilir ve alıcılar, gönderim süresi için size ayrıntılı bir satıcı puanı bırakabilir. Otomatik 5 yıldızlı gönderim süresi gereksinimlerini karşıladıysanız, puanınız 5 yıldıza ayarlanacaktır.

 

Şartlar ve koşullar

Alıcıların ne bekleyeceklerini bilmeleri için liste kaydınızda satışın hüküm ve koşullarını açıkça belirtmeniz önemlidir.

Ne yapmalısınız

Ürün listelemelerinizde aşağıdaki ayrıntıları eklemeniz gerekmektedir:

 • İade politikası
 • Gönderim yöntemi, maliyetler ve diğer bilgiler
 • Vergiler ve devletin uyguladığı geçerli ücretler 
 • İşlem şartları

 

Ürün listelemerinizde belirlediğiniz beklentileri mutlaka karşılamanız gerekir:

 • İlanınızda belirtilen süre içerisinde ürünün güvenli bir şekilde teslim edilmesini sağlayın
 • Geçerli olduğu durumlarda Satış Öncesi ürün listeleme politikasına uyun
 • Listelediğiniz ürünler envanterinizde olmalı veya ürünün teslimatını listeleme koşullarınıza göre yerine getirmek için üçüncü bir tarafla mevcut bir sözleşmeniz olmalıdır.

 

Kargo takip

Sattığınız ürünler için takip ayrıntıları sağlamak bir endüstri standardıdır ve alıcılarınızın beklediği bir şeydir. Takip verileri, alıcıların nakliye süreci boyunca ürünlerinin nerede olduğunu bilmelerini sağlar ve alıcının bir ürünü almadığını iddia ettiği durumlarda kritik olabilir. Takip bilgilerini yükleme hakkında daha fazla bilgi edinin:

Ne yapmalısınız

 • Doğru takip bilgileri ekleyin
 • Kargo takip bilgilerini belirlediğiniz sevkiyata hazırlık süresi içinde ekleyin
 • Ürünü gönderildikten sonra Satıcı Kontrol Panelinde 'Takip Numarasını Ayarla' olarak işaretleyin

 

Ne yapmamalısınız

 • İşlemle ilişkili olmayan kargo takip bilgileri eklemeyin.
 • Listelemenizde vaat edilen sevkiyata hazırlık süresinden sonra takip bilgilerini eklemeyin

 

Ürün konumu yanlış beyanı

Bir alıcı bir ürün satın aldığında, listelemelerinizde yer alan ürün konumundan sevk edilmesini bekler. Yanlış, doğru olmayan, belirsiz veya yanıltıcı ürün konumu bilgilerinin dahil edilmesi, teslimat süresi ve nakliye maliyetleri konusunda kafa karışıklığına neden olabilir.

Ne yapmalısınız

 • Doğru ürün konumu bilgileri ekleyin. Şehir ve ilçe veya şehir ve ülke uygun şekilde eşleşmelidir. Örneğin:
  • İstanbul, Türkiye
  • İzmir, Türkiye
  • Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

 

 

Ne yapmamalısınız

 • Yanlış veya hatalı ürün konumu paylaşmak
 • Aşağıdakiler gibi hatalı, belirsiz veya yanıltıcı ürün konumu açıklamaları eklemeyin:
  • Üreticiden direkt Türkiye'ye
  • İstanbul, Türkiye'de bir yer
 • Daha yüksek iade maliyetlerine veya alıcılar için kafa karışıklığına neden olabilecek ürün konumuyla ilgili iade politikanıza tutarsız bilgiler eklemeyin

 

 Ürün Açıklaması

 

Ürün listelemeleri sayfası, alıcıların bir ürünle ilgili bilgilerinin büyük kısmını öğrendiği yerdir. Listelemedeki bilgiler, alıcıların ne satın alacaklarına karar vermelerine ve ürünü aldıklarında ne bekleyeceklerini bilmelerine yardımcı olur. Liste kaydının yalnızca satılık ürünü tanımlamak ve satış şartlarını profesyonel bir şekilde iletmek için kullanıldığından emin olmak önemlidir.

Yapmanız gerekenler:

 • Ürünün durumunu belirtin
 • Üründeki kusurları net bir şekilde açıklayın. Bu, sorunların veya alıcı memnuniyetsizliğinin önlenmesine yardımcı olur

 

Not: Kullanılmış, yenilenmiş veya kusurlu bir ürünü satarken, stok fotoğrafı yerine satılan gerçek ürünün fotoğraflarını eklemelisiniz.

  

Ürünlerin Listelenme Süresi

Mağaza aboneliği ile ürünlerinizi …………. gün süreyle satışa çıkarabilirsiniz.

 

Son kullanma tarihi olan ürün tanımı

Amazon, raf ömrü olan veya zamanla etkinliğini kaybeden tüm ürünlerin, ürün ambalajında son kullanma tarihi belirtilmese bile son kullanma tarihine tabi olduğunu kabul eder.

Son kullanma tarihine tabi olan ürünlerden bazıları aşağıda verilmiştir:

 • Ürünün veya ambalajının üzerine son kullanma tarihi basılmış olan tüm ürünler
 • İnsan ya da hayvan tüketimine yönelik gıda takviyesi gibi sarf ürünleri
 • Cilt kremi, sabun, şampuan, saç spreyi veya kozmetik ürün gibi, insan ya da hayvan kullanımına yönelik topikal ürünler
 • Dezenfektan mendil, temizlik spreyi ve solüsyonu veya deterjan gibi temizlik ürünleri
 • Son kullanma tarihi olan bileşenler içeren ürünler
 • Açıldıktan sonraki kullanım süresi (PAO) sembolü (aşağıdaki görsel) bulunan tüm ürünler

 

Tavsiye edilen tüketim tarihi veya son tüketim tarihi, son kullanma tarihi ile eş değerdir. Varsa imalat tarihi ürün etiketinde açıkça belirtilmelidir. İmalat tarihi, üretim tarihi ile eş değerdir. Tüm tıbbi cihazların son kullanma tarihi olmalıdır. Bu tarih, etikette YYYY-AA-GG biçiminde açıkça belirtilmelidir. Orijinal son kullanma tarihinin veya ürün paketinde yer alan diğer bilgilerin (içindekiler, ilaç bilgileri, net içerik ya da distribütör bilgileri gibi) üzerini kapatmayın.

 

 

Son kullanma tarihi olan ürünler, kargo için uygun paketlere yerleştirilmeli ve paketler sıkıca kapatılmalıdır. Polietilen ambalaj veya baloncuklu ambalaj gibi ek hazırlama işlemleri gerektiren son kullanma tarihine sahip ürünler için, ürün hazırlama materyalinin dış kısmına ya da ambalaja son kullanma tarihini içeren bir etiket yapıştırılmalıdır. Uygulama veya tüketim amaçlı olup son kullanma tarihi bulunan tüm ürünlerin, alıcı tarafından teslim alındığında kullanıma yeterli süresi kalmış olmalıdır.

 

Bu politikalara ve gerekliliklere uyulmaması, liste kayıtlarınızın kaldırılmasına veya Amazon satıcı hesabınızın devre dışı bırakılmasına neden olabilir.

 

Sipariş iptalleri

Ürün bozuk veya stokta kalmamış olması, listelemenizde bir hata yapmış olmanız, alıcının siparişi iptal etmesine veya alıcının teslimat adresiyle ilgili bir sorun olması nedeniyle bir siparişi iptal etmeniz gerekebilir, Doğru işlemi kullandığınızdan emin olun. Siparişi iptal etmek için Satıcı Kontrol Panelinde Satıcıların bir siparişi nasıl iptal edebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ne yapmalısınız

 • Satıştan sonraki 30 gün içinde siparişi iptal edin
 • Siparişi iptal etmek için Satıcı Kontrol Paneli'ndeki doğru işlemi kullanın:
  • Hesabım'a gidin ve  Siparişler'i seçin
  • İptal etmek istediğiniz siparişi bulun ve Iptal/İade yi seçin.
 • İptal için bir neden seçin ve ekrandaki talimatları izleyin. "Alıcının iptal talebi"

 

Ne yapmamalısınız

 • Satıştan 30 gün sonra siparişi iptal etmeyin
 • Siparişi iptal etmek için Satıcı Kontrol Paneli dışında yanlış bir işlem kullanmayın
 • Hesabınızda bir kusur oluşmasını önlemek, nihai değer ücreti kredisi almak veya alıcı geri bildirimini kaldırmak veya engellemek için yanlış iptal nedenini seçmeyin.

Sipariş iptal politikamız hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

İletişim

Mükemmel müşteri hizmeti sağlamak için elinizden geleni yapın. Alıcıların beklentilerini karşılamak veya aşmak, Bilim Depo'daki performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Ne yapmalısınız

 • Satın alma işlemi sırasında ve ürün satın alındıktan sonra herhangi bir soruya derhal yanıt verin
 • E-postalar da dahil olmak üzere profesyonelce iletişim kurun
 • Herhangi bir alıcı endişesine veya sorununa duyarlı olun

Ne yapmamalısınız

 • Bilim Depo'da hiç kimseyle saygısız veya saldırgan bir dil kullanamazsınız.
 • Bilim Depo'da hiç kimseye çıplaklık, küfür veya bir Bilim Depo listelemesiyle ilgili olmayan diğer genel içerikler dahil uygunsuz resimler gönderemezsiniz.

Çoğu zaman, ek iletişim olmadan yapılan işlemler harika bir hizmetin işaretidir ve bu durumlarda iletişim için düşük satıcı puanları almamalısınız.

Bir alıcının sizinle iletişime geçmesi gerekmediği işlemlerde size puan vermek için, aşağıdaki durumlarda otomatik olarak 5 yıldızlı bir iletişim satıcı puanı alırsınız:

 • Aynı iş günü veya bir iş günü içinde sevkiyat belirtirseniz ve bir iş günü içinde itakip bilgilerini yüklerseniz
 • Bilim Depo Mesajlarında alıcı veya satıcı tarafından başlatılan iletişim yoksa
 • Alıcı ile aranızda herhangi bir iletişim bilgisi talebi yoksa
 • İşlem için herhangi bir geri iade talebi veya açık anlaşmazlık yoksa ve alıcı, ürünün teslim alınmadığını bildirmediyse

Not:  Faturalar ve fatura istekleri - alıcı veya satıcı tarafından eklenen mesajları içerseler bile - iletişim için verilecek olan otomatik 5 yıldızlı satıcı puanlarını etkilemez. Siz veya alıcılarınız bu tür iletişimleri gönderirse, otomatik 5 yıldızlı iletişim satıcı puanı almaya hak kazanırsınız.

Bilim Depo, alıcınıza gösterilen tahmini teslimat süresini kısaltırsa, belirtilen sevkiyata hazırlık süresi içinde izleme yüklediğinizde ve ürününüz standart teslimat süresinin (belirtilen sevkiyata hazırlık süreniz) son gününde veya daha önce ulaştığında, nakliye hızıyla ilgili tüm kusurları otomatik olarak ortadan kaldırırız.

Alıcı ve satıcı arasındaki iletişim istenmeyen bir durum değildir. Mesaj alışverişinde bulunursanız ve alıcı yanıtınızdan memnun kalırsa, alıcı sizinle etkileşimine bağlı olarak iletişim için size puan verebilir.

İadeler

İadeleri kabul etmeniz ve belirtilen iade politikanıza uymanız gerekmektedir.

İade kabul etmeyi seçtiğinizde, bir alıcı, satın alma konusundaki fikrini değiştirmesi de dahil olmak üzere herhangi bir nedenle bir ürünü iade edebilir. İade, belirtilen iade gereksinimlerinizi karşıladığı sürece, iadeyi yerine getirmeniz gerekir.

Ne yapmalısınız

 • iadeyi kabul edeceğiniz kriterleri açıkça belirtmelisiniz. Bu şunları içerebilir (ancak bunlarla sınırlı değildir):
  • Bir alıcının bir iade hakkında sizi bilgilendirmesi gereken süre
  • İade kargo ücretini kim ödüyor?
  • Geri ödemenin nasıl yapıldığı (para iadesi veya değişim)

Unutmayın, sizden alışveriş yapan alıcılar, iade politikanızda belirttiğiniz bilgiler de dahil olmak üzere listelemenize eklediğiniz ayrıntılara dayalı olarak sizinle bir sözleşme akdetmektedir. Bu nedenle, bir ürün satın alındıktan sonra iade kriterlerinize ekleme veya değiştirme yapamazsınız.

İade kabul etmediğinizi belirtseniz bile, bir alıcı, bir ürünü almadıysa veya ürün listeleme açıklamasıyla eşleşmezse, uygun ürünler için bir Bilim Deposu Para İade Garantisi talebi başlatabilir. 

 

Fotoğraflar

 Açıklama ile birlikte, fotoğraflar bir listelemenin en önemli parçasıdır. Fotoğraflar, alıcıların tam olarak ne elde ettiklerini ve aradıkları belirli ayrıntıları görmelerine yardımcı olur. Kullanılmış ürünleri satarken, fotoğraflar özellikle önemlidir, çünkü alıcının ürünün gerçek durumunu renk gibi diğer ayrıntılarla birlikte görmesini sağlar.

 

 

Fiyatlandırma hüküm ve koşulları

Bir ürünü satışa sunduğunuzda ve bir fiyat belirttiğinizde, bir indirim veya promosyon oluşturmak için kullandığınız orijinal fiyat ve araçlarla ilgili kurallara uymanız gerekir. Fiyatlandırma ve promosyonların şartlar ve koşulları hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Bağımsız fiyatlandırma

Rekabetçi bir piyasayı sürdürmek için Bilim Depo, ürünlerinizi diğer satıcılardan bağımsız olarak fiyatlandırmanızı gerektirir. Bilim Depo sitesinde gözlemlediğiniz diğer satıcıların fiyatlarını göz önünde bulundurabilirsiniz ancak hiçbir şekilde fiyatlandırmayı koordine etmek için başka bir satıcıyla iletişime geçemezsiniz.

Stoksuz Satış

Kayıtlı satıcı olduğunuz müşteriye açıkça belirtilmediği sürece stoksuz satış yapmanıza veya başka bir deyişle üçüncü bir tarafın, siparişleri sizin adınıza müşterilere göndermesine izin verilmez. Aşağıdaki stoksuz satış örnekleri, siparişlerini kendiniz gönderdiğiniz ürünleri satma kabiliyetinizin kısıtlanmasına neden olabilecek politika ihlalleri olduğundan kesinlikle yasaktır:

 • Kargoda kayıtlı satıcı olarak görünmediğiniz veya sevk i̇rsaliyelerinde, faturalarda ya da dış ambalajda sizden başka birinin adı (başka bir çevrimiçi perakendeci dahil) göründüğü halde başka bir çevrimiçi perakendeciden ürün satın alıp bu perakendecinin, ürünleri doğrudan müşterilere göndermesini sağlamak
 • Sevk irsaliyelerinde, faturalarında, dış ambalajında veya diğer bilgilerinde size ait olmayan bir satıcı adının ya da irtibat bilgisinin yer aldığı siparişler göndermek

Siparişleri stoksuz satış firması kullanarak göndermeyi planlıyorsanız şunlara her zaman dikkat etmelisiniz:

 • Tedarikçinizle, tüm sevk irsaliyelerinde, faturalarda, dış ambalajda ve ürünlerle bağlantılı olarak verilen diğer bilgilerde ürünlerin kayıtlı satıcısı olarak sizi göstereceğine (ve başka kimseyi göstermeyeceğine) dair bir anlaşma yapın.
 • Siparişi kargoya vermeden önce, üçüncü taraf stoksuz satış firmasının bilgilerini taşıyan tüm sevk irsaliyelerini, faturaları, dış ambalajı veya diğer bilgileri kaldırın.
 • Ürünlerinizin müşteri iadelerini kabul etme ve işleme sorumluluğunu üstlenin.
 • Satıcı sözleşmenizdeki tüm koşullara ve geçerli Amazon politikalarına uyun.

 

 

 

Satıcılar için diğer kurallar

Satıcılar için kurallarımızı ve ayrıca Kullanıcı Sözleşmenizdeki tüm ilgili yasa ve yönetmelikleri incelemek ve anlamaktan siz sorumlusunuz. Bir ürünü listelemeden önce politikalarımızı bilmek, daha sorunsuz, daha başarılı işlemlere yol açabilir ve yanlışlıkla kuralları çiğnemekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

 

 

Satıcı Korumaları

En Popüler Satıcılar için Korumalar

Performans kaydınız önemlidir - En Popüler Satıcılar için kapsamlarımız

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan En Popüler Satıcılarda, 30 gün veya daha uzun süreli iadelerde ve  Bilim Depo.com'da listelenen ürünlerde:

 

Bir alıcı, yanlışlıkla bir ürünün açıklandığı gibi olmadığını iddia ediyor

Şikayet doğruysa:

 • Hizmet ölçümlerindeki olumsuz ve tarafsız geri bildirimleri, kusurları ve açık talepleri de otomatik olarak kaldıracağız.

 

Bir ürün, alıcı tarafından kullanıldıktan veya hasar gördükten sonra iade edilir

 

 • Ürün gizli ayıplı değilse ve iade talebi tarafınızca kabul görmüş ise ürünün kayıp değerini geri almak için karşı tarafa bildirimde bulunarak ispatlanabilir bir şekilde onayını alarak geri ödemeden %50'ye kadar kesinti yapabilirsiniz.
 • Hizmet metriklerindeki olumsuz ve tarafsız geri bildirimlerin, kusurların ve açık vakaların kaldırılması da dahil olmak üzere, iade edilen ürünle ilgili sorunları çözmek için doğrudan alıcıyla birlikte çalışacağız.

Müdahale etmemiz ve yardım etmemiz istenirse, artık alıcıya kısmi bir geri ödeme yapamazsınız.

 

Tüm satıcılar için korumalar

Kötüye kullanım amaçlı satın alma etkinliği

Bir alıcının kötü niyetli alıcı politikasını ihlal ettiğini belirlediğimizde, şikayet merkezinde açılmış vakalar dahil olmak üzere bu alıcı tarafından gönderilen tüm geri bildirimleri ve kusurları kaldıracağız. Kötü niyetli alıcılar için, Bilim Depo sitesinde iade talebinde bulunma olanağını da sınırlayabiliriz. Ciddi durumlarda veya tekrarlanan kötü niyetli davranışlarda alıcının hesabını askıya alabiliriz.

Alıcıyı bildirerek ve ne yaptığını açık bir şekilde açıklayarak bize yardımcı olabilirsiniz. Bu, olası politika ihlallerini araştırmamıza ve sizi korumak için önlemler almamıza yardımcı olacaktır.

İzin verilmeyen alıcı davranışları için kötü niyetli alıcı politikasına bakın.

 

 

 

Bir ürün, alıcı tarafından kullanıldıktan veya hasar gördükten sonra iade edilir

Ücretsiz iade sunan ve Standardın Altında olmayan satıcılar bu koruma için uygundur

 • Ürün gizli ayıplı değilse ürünün kayıp değerini geri almak için geri ödemeden %50'ye kadar kesinti yapabilirsiniz.
 • Hizmet metriklerindeki olumsuz ve tarafsız geri bildirimleri, kusurları ve açık vakaları kaldırmak da dahil olmak üzere, tüm sorunlarla sizin için doğrudan alıcıyla ilgileneceğiz.

Müdahale etmemiz ve yardım etmemiz istenirse, artık alıcıya kısmi bir geri ödeme yapamazsınız. Alıcıya geri ödeme yapma hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Bir alıcı, ürün listelemesinde sunulmayan bir şey talep ettiyse

Liste kaydınızdaki herhangi bir değişikliği (örneğin, ek ürünler veya indirimler ekleme) asla kabul etmek zorunda değilsiniz. Bir alıcı, başlangıçta sunduğunuz üründe değişiklik talep ederse, siparişi iptal etmeyi seçebilir veya işlemi orijinal şartlar altında tamamlayabilirsiniz. Alıcının taleplerini Bilim Depo mesajlarında gördüğümüzde geri bildirim ve iptal edilen işlem kusurlarından oluşucak olumsuz herşeyi kaldıracağız.

 

Kontrolünüz dışındaki olaylar

Bir ürün geç geldi ancak takip, zamanında sevk ettiğinizi gösteriyor

Geç gönderi oranınızı otomatik olarak ayarlar ve şu durumlarda geri bildirimi kaldırırız:

 • Kargo takip bilgileri, geç gelse bile sevkiyata hazırlık süreniz içinde ürünün sevk edildiğini gösterirse,
 • Kargo şirketi, ürünü geç göndermiş olsanız bile tahmini teslimat tarihine kadar ulaştığını gösterirse,
 • Takip yoksa veya kargo şirketi gönderiyi kendi sistemlerinde göremiyorsa, alıcı gönderinin geç olduğunu belirtmezse, bu gönderi gecikmiş gönderi olarak sayılmayacaktır.

Şiddetli hava koşulları veya kargo kesintileri, ürünün geç gelmesine neden oldu

Geç gönderi oranınızı otomatik olarak ayarlar, iptal edilen işlem kusurlarını giderir ve aşağıdaki durumlarda yapılan olumsuz geri bildirimleri kaldırırız:

 • Gönderiniz, hava koşullarından veya duyuru panosunda listelenen taşıyıcı kaynaklı diğer olaylardan kaynaklanan teslimat gecikmelerinden etkilendiyse,

 

 

Diğer korumalar

Satıcı performans standartları

Adil performans değerlendirmesi

Genel performansınızı doğru bir şekilde ölçmek için performansınıza bir bütün olarak bakıyoruz.

 • Değerlendirme süreniz içerisinde en az 4 farklı alıcıdan kusurlu işlem gerçekleştirene kadar kusurlu işlem oranı satıcı performansızında görünür olmaz veya etkilemez.
 • Belirli bir kategoride oranınız %1'in altındaysa veya alıcılardan 10'dan az "ürün tanımlandığı gibi değil" veya "ürün alınmadı" isteği aldıysanız, Hizmet Metrikleri ile ilgili sonuçlara maruz kalmazsınız.
 • Alıcıların kusur oranınızı görmediğini unutmayın

Satıcı performans standartları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bilim Depo En Popüler Satıcı ödemesiz dönem

Aşağıdakilerden herhangi biri nedeniyle En Popüler Satıcı standartlarının altına düşerseniz, size ek süre tanınmasına ve hatalarınızı telafi etmeye hak kazanırsınız:

 • Son 12 aylık dönemde müşterilerinizden 100'den az işleminiz varsa,
 • Son 12 aylık dönemde müşterilerinizden 15.000 TL'den az satışınız varsa,
 • Son 3 ayda alıcılarla yapılan işlemler (%90'dan az olmamak kaydıyla) için taahhüt ettiğiniz kargoya teslim süresi içinde gönderi takibi bilgilerini yüklediyseniz,

Ödemesiz dönem sona erdikten sonra satış ve takip gereksinimlerini ve performans standartlarını karşılamazsanız, En Popüşer Satıcı durumunuzu ve avantajlarınızı kaybedersiniz.

En Popüler Satıcı olma hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 Bilim Depo Para İade Garantisi talepleri

Banka ve Para Transferleri Politikası

Siparişin alıcı veya Bilim Depo tarafından onaylanmasının ardından, ürün bedeli 20'nci günü takiben ilk iş gününde satıcının hesabına aktarılır. Olası bir itiraz veya güvenlik vb. sebepler kapsamında duyulacak gereksinim kapsamında Bilim Depo’nun söz konusu ürün bedelini/bedellerini +45 gün daha tutma hakkı mevcuttur . Söz konusu durumun gerçekleşmesi halinde ürün bedelinin satıcı hesabına aktarılacağı güne kadar geçecek süreler için Satıcının Bilim Depo’dan her ne nam altında olursa olsun (gecikme bedeli, işlemiş faiz, cezai şart vb.) hiçbir ek ödeme talep hakkı bulunmamaktadır.

Bilim Depo, hafta içi her gün mesai saatleri içinde, satıcıların banka hesaplarına ödeme yapar. Hafta sonları ve resmi tatillerde ödeme yapılamaz.

 

Ödeme anlaşmazlıkları için korumalar

Bir alıcı bir ödeme itirazında bulunursa ve işlem, Ödeme anlaşmazlığı satıcı korumalarımız kapsamında koruma için uygunsa, anlaşmazlığın tutarını karşılar, anlaşmazlık ücretinden feragat eder ve işlemle ilgili geri bildirimi kaldırırız.

Ödeme anlaşmazlıkları için satıcı korumaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Korumalar için uygunluk

Aşağıdakilerden herhangi birini yaparsanız, herhangi bir satıcı koruması için uygun değilsiniz demektir:

 • Sahte kimlikle çalışmak
 • Hizmet vaatlerinizi yerine getirmemek (iade politikanızı yerine getirmemek gibi)
 • Sahte ürün satmak, yasaklanmış nakliye yöntemlerini kullanmak veya Bilim Depo'dan satış yapmak gibi ciddi politika ihlalleri geçmişine sahip olmak
 • Yanlış 'Ürün açıklandığı gibi değil' isteklerini aşırı derecede bildirmek veya haksız yere çok düşük bir kısmi geri ödeme vermek gibi iyi niyet politikalarımızı kötüye kullanmak

 

En Popüler Satıcı korumalarına uygun ürünler şunlar olmalıdır:

 • Bilimdepo.com'da listelenen ürünler
 • Bilim Depo Para İade Garantisi için Uygun ürünler

Korumalar için uygun olmayan işlemler

Bilim Depo'daki çoğu işlem satıcı koruması kapsamındadır. Ancak aşağıdaki durumlar kapsam dışıdır:

 • Bilim Depo'nun yasaklanmış ve kısıtlanmış ürün politikalarını ihlal eden ürünler

 

 

Bilim Depo ücretten kaçınma politikası

Kasıtlı olsun ya da olmasın Bilim Depo ücretlerinden kaçınmak yasaktır. Bilim Depo ücretlerinden kaçınmaya çalışan satıcılar kendileri için risk ve alıcılar için kötü bir deneyim yaratır.

Ücretlerden kaçınma örnekleri, Bilim Depo dışında alım veya satım teklifinde bulunmak, alıcıdan ek alımlar yapmasını istemek veya aşırı nakliye ücreti almaktır.

 

Politikamız

Satıcıların bilerek veya bilmeyerek Bilim Depo ücretinden muaf faaliyetlerde bulunması yasaktır. Bu aşağıdaki maddeleri içerir:

 • Bilim Depo dışında alım veya satım teklifinde bulunulması
 • Bilim Depo dışından ürün sipariş etmek için kullanılabilecek siteleri, ürünleri veya katalogları tanıtmak veya sunmak
 • Alıcının ek satın alma yapmasını veya listeleme dışındaki şartları kabul etmesini istemek
 • Ürünün fiyatına dahil olmayan aşırı nakliye ve ek ücretlerin alınması veya satıcı ücretlerinin alıcıya yansıtılması
 • Ürünün doğru kategorinin dışında listelenmesi
 • Alıcıların yanlışlıkla siparişlerini iptal etmesi ve bu seçeneği bilinçli kullanması
 • Yeni bir ürünü listelemek yerine farklı bir ürünü satmak için bir ürün listelemesindeki bilgileri değiştirmek
 • Seçim listeleri olarak tamamen farklı markalar, modeller veya ürün türleri satmak, örneğin:
  • Farklı marka veya modeller satmak (örneğin, aynı listede bir iPhone 6 ve iPhone 7 listelemek)
  • "Yeni" ve "kullanılmış" gibi farklı koşullara sahip ürünlerin satışı

Bilim Depo hizmetlerinden bazılarını veya tamamını kullanarak yapılan tüm satışlarda, satış şartları kesinleşmiş veya ödeme Bilim Depo dışında yapılmış olsa dahi, Satıcılar ücret ödemekle yükümlüdür.

Satıcılar, Bilim Depo dışında satış yapmak amacıyla satın alma bağlamında, ürün Bilim Depo'da satılmasa bile, iletişim bilgilerini sunmaları veya referans göstermeleri veya bir alıcının iletişim bilgilerini istemeleri durumunda komisyon tutarlarından da sorumludur.

Bilim Depo politikasına uymayan faaliyetler, örneğin: idari olarak ürün listelemelerini sonlandırmak veya iptal etmek, tüm listelemeleri arama sonuçlarından gizlemek veya sıralamasını düşürmek, satıcı puanını düşürmek, satın alma veya satma kısıtlamaları ve hesabın askıya alınması gibi bir dizi eylemle sonuçlanabilir. Herhangi bir işlem yaptığımız listelemeler veya hesaplarla ilgili olarak ödenen veya ödenecek tüm ücretler iade edilmeyecek veya hesabınıza başka şekilde yansıtılmayacaktır.

Bilim Depo neden bu politikaya sahip?

Bu politika, alıcıları ve satıcıları, Bilim Deposu Para İade Garantisi gibi Bilim Depo hizmetlerinden yararlanamayan satın almalardan korur.

 

 

Satıcı performans politikası

Bilim Depo, satıcılardan sürekli olarak yüksek düzeyde alıcı memnuniyeti sağlayan hizmet vermelerini bekler. Bu, baştan sona mükemmel müşteri hizmeti sunarak alıcı beklentilerini belirlemeyi ve karşılamayı içerir.

Bir satıcı olarak sizden beklenenler:

 • Müşteri sorunlarını derhal çözün
 • Ürünleri, belirtilen sevkiyata hazırlık süresi içinde zamanında gönderin
 • Envanterinizi doğru yönetin ve öğeleri iyi stoklanmış halde tutun
 • Makul nakliye ve taşıma masraflarını talep edin
 • Listelemelerinizde nakliye maliyetlerini ve taşıma süresini belirtin
 • İade politikanızı takip edin
 • Alıcıların sorularına derhal yanıt verin
 • Bir işlem boyunca yardımsever, arkadaş canlısı ve profesyonel olun.
 • Öğenin, listede açıklandığı gibi alıcıya teslim edildiğinden emin olun.

 

Alıcıların beklentilerini karşılama hakkında daha fazla bilgi için satış uygulamaları politikamıza bakın.

Ayrıca, alıcıların beklentilerini karşılamazsanız aşağıdakilere yol açabileceğini unutmayın:

 • Geç sevkiyat oranı gereksinimlerini karşılamamak
 • Kusur oranı için minimum gereksinimlerin aşılması
 • Siz ve alıcı için kötü bir deneyim
 • Düşük satıcı puanları
 • Bir alıcıdan olumsuz ve tarafsız geri bildirim
 • İade talebinde bulunan veya bir ürünün teslim alınmadığını bildiren bir alıcı
 • Bir alıcı bizden müdahale etmemizi ve bir işlem sorununa yardımcı olmamızı istiyorsa

 Siparişin İçine Eklenen Eşantiyon Hediyeler

Ürün paketi içerisinde, Trendyol müşterilerini farklı bir web sitesine veya fiziksel mağazaya yönlendirici nitelikte, el ilanları, kartvizitler, üzerinde adres ve/veya telefon numarası yazılı notlar ya da mıknatıslar, hediye kuponları, firma tanıtım katalogları ve diğer reklam ve tanıtım unsurları bulunmamalıdır.

Müşterileri farklı bir alışveriş mecrasından sipariş vermeye yönlendirmeyen, bu bakımdan üzerinde firma adresi ve web sitesi gibi bilgiler bulunmayan, sadece ürün/ürünler hakkında bilgilendirmede bulunmak amacıyla hazırlanmış kılavuzlar, yine bu maksatla gönderilen eşantiyon ürünler ve müşteri memnuniyeti için iletilen sembolik hediyeler bu kapsamda değerlendirilmemektedir.

İşlem kusur oranı gereksinimleri

İşlem kusur oranı, aşağıdaki kusurlardan bir veya daha fazlasına sahip işlemlerinizin yüzdesidir:

 • Bilim Depo Para İade Garantisi talepleri veya anlaşmazlıkları satıcı tarafından çözülmeden kapatıldıysa
 • Satıcı tarafından başlatılan işlem iptalleri

Minimum standardımızı karşılamak için, en son değerlendirme döneminde bir veya daha fazla kusurlu işlemlerin yalnızca %2'sine kadar sahip olabilirsiniz. En Popüler Satıcı olarak kalifiye olmak için, en son değerlendirme döneminde bir veya daha fazla kusurlu işlemlerin yalnızca %0,5'ine kadar sahip olabilirsiniz.

Kusur oranı, değerlendirme süreniz içinde En Az 5 farklı alıcıyla veya En Az 4 farklı alıcıyla Kusurlu işlemleriniz olana kadar satıcı performans durumunuzu etkilemez.

En son değerlendirme döneminde, satıcı kararı olmadan Bilim Depo Para İade Garantisi ile kapatılan taleplerin maksimum %0,3'üne sahip olabilirsiniz. Bu, alıcının bir ürünü almadığını bildirdiği veya bir ürünü iade etmesini istediği ve sizin sorunu çözemediğiniz anlamına gelir. Alıcı daha sonra araya girip yardım etmemizi istediyse veya biz de sizi sorumlu bulduysak.

Son 3 ayda 400 ve üzeri işlem yapan satıcılar son 3 aya göre, 400'den az işlemi olan satıcılar ise son 12 aya göre değerlendirilir.

Alıcılar kusur oranınızı görmez. Alıcıların geri bildirim puanınızı ve 4 ayrıntılı satıcı puanını görmeye devam ettiğini unutmayın.

Bir gönderiyi yalnızca aşağıdaki durumlarda geç olarak kabul edeceğiz:

 • Takip, sevkiyata hazırlık süreniz içinde bir kabul taraması olmadıkça veya alıcıdan zamanında teslimat onayı almadıkça, öğenin tahmini teslimat tarihinden sonra teslim edildiğini gösterir.
 • Kargoya teslim süreniz içinde bir kabul taraması yapılmadığı veya tahmini teslimat tarihine kadar teslimat onayı olmadığı sürece alıcı, ürünün tahmini teslimat tarihinden sonra teslim edildiğini onaylar.

 

Satıcı kararı olmadan kapatılan talepler

Bilim Deposu Para İade Garantisi için, bir alıcı ürün listelemesindeki açıklamasıyla eşleşmediği için başlangıçta iade başlattığında veya bir ürünü almadığını bildirdiğinde bu duruma "talep" denir. Alıcı ve satıcı sorunu çözemezse ve alıcı veya satıcı bizden müdahale etmemizi ve işlem için yardım etmemizi isterse, talep bir "vaka" haline gelir.

Çözülmeden kapatılan davaların sayısı, bir satıcının Bilim Depo'daki alıcı beklentilerini ne kadar iyi karşılayabileceğinin önemli bir göstergesidir ve genel satıcı performansının bir ölçüsüdür.

Satıcı kararı olmadan kapatılan bir vaka, alıcı bize müdahale etmemizi ve bir talepte yardımcı olmamızı istemeden ve satıcının sorumlu olduğunu belirlemeden önce satıcının alıcıyla çözemediği herhangi bir vakadır.

İşte tüm satıcıların karşılaması beklenen minimum vaka gereksinimleri. Yüzde gereksinimi, hesap maksimum olay sayısını aştıktan sonra uygulanır.

Buna göre vaka oranları

Vaka yüzdesi

Maksimum oluşum sayısı

Satıcı kararı olmadan kapatılan vakalar

0.30%

2

Not: 

 • Son 3 ayda 400 ve üzeri işlem gerçekleştiren satıcılar, son 3 takvim ayındaki alıcılarla yaptıkları işlemler üzerinden değerlendirilir. Diğer tüm satıcılar için oran, son 12 takvim ayı içindeki işlemlerden hesaplanır.
 • Bilim Depo'ya incelenmek üzere havale edilen ve lehinize tespit edilen veya alıcı veya satıcının kusuru olmadığı tespit edilen herhangi bir talep veya iade, performans puanınızdan düşülmez.
 • En Popüler Satıcı olmak için yukarıdakilerden daha yüksek gereksinimleri karşılamanız gerekir

Satıcı performansını etkileyen durumlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Adil performans değerlendirmesi

Genel performansınızı doğru bir şekilde ölçmek için performansınıza bir bütün olarak bakıyoruz. Ayrıca, bir alıcının istekleri ve taleplerini de göz önünde bulunduruyoruz ve gerektiğinde sizi koruyoruz.

 

Satıcı seviyeniz Standardın Altındaysa ne olur?

Asgari performans standartlarımızı karşılamıyorsanız, performansınız iyileşene kadar satış faaliyetinize sınır koyabiliriz.

Standardın Altına Düşmenin sonuçları şunları içerebilir:

 • Ürünleriniz arama sonuçlarında daha alt sıralara yerleştirilebilir
 • Hesabınızda ve ilgili hesaplarda satış yapmanızı veya yeni bir hesap açmanızı sınırlayabilir veya kısıtlayabiliriz.
 • Satışlarınızdan elde edilen ödemeler gecikebilir.

 

Genellikle, yalnızca hesabınız arka arkaya en az 2 ay boyunca Standardın Altında olarak değerlendirildiğinde kalıcı satış kısıtlamaları uygularız. Ancak, hesabınızla ilgili acil endişelerimiz varsa, herhangi bir zamanda harekete geçebiliriz; örneğin, dolandırıcılık tespit ettiğimizde veya satış uygulamalarınız alıcı deneyimi için bir tehdit oluşturuyorsa. Alacağımız önlemler, belirlediğimiz sorunun niteliği ve hizmetlerin sağlayıcısı olarak tüm Bilim Depo kullanıcılarının ve Bilim Depo'nun çıkarlarını korumak için makul olarak gerekli olanlarla orantılı olacaktır.

Hesabınız minimum performans standartlarımızı karşılamıyorsa şunları yapmalısınız:

 • Diğer hesaplarla satın almadan veya satmadan önce hesaptaki tüm sorunları çözün
 • Ürünlerinizi doğru bir şekilde tanımladığınızdan emin olmak için listelemelerinizi gözden geçirin. Alıcılarınızın tam olarak ne bekleyeceklerini bilmeleri için resimleri kullanın ve ayrıntıları ekleyin
 • Alıcılardan gelen taleplere hemen yanıt verdiğinizden emin olun.

Birden çok hesap kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin. Alıcıların beklentilerini karşılamaya ilişkin yönergeler için satış uygulamaları politikamıza bakın.

 

 

Vergi Politikası

 Satıcılar, Bilim Depo satışları için geçerli olan tüm vergi düzenlemelerine uymalıdır.

Politikamız vergi konusunda rehberlik sağlamaya yardımcı olur. Bilim Depo vergi tavsiyesi veremeyeceğinden, satıcılar vergi yükümlülükleri hakkında daha fazla bilgi için ilgili vergi kanunlarını gözden geçirmelidir.

Politikamız

Satıcılar, geçerli tüm yasalara uygun olarak Bilim Depo kullanımıyla ilgili vergileri ödemekle yükümlüdür.

Vergilendirme

Satıcıların, Bilim Depo satışlarından elde ettikleri gelirler üzerinden vergi beyan etmeleri ve ödemeleri kanunen zorunludur.

Bilim Depo ücretleri vergisi

 • Bilim Depo satış ücretlerine Katma Değer Vergisi (KDV) veya benzeri tüketim vergisi uygulanır/dahildir.
  • Bilim Depo vergiyi satıcı faturanıza ayrı bir ücret olarak ekleyecek veya vergiyi ücretlerimize dahil edecektir.
 • Bilim Depo'yu münhasıran iş amaçlı kullanan vergi sicil numarasına sahip satıcılar, Bilim Depo satış ücretleri üzerinden vergi muafiyeti başvurusunda bulunabilirler.
  • Bilim Depo, yasaların izin verdiği şekilde, satıcıdan veya devlet yetkililerinden satıcının vergiye tabi durumuyla ilgili ek doğrulama talep etme hakkını saklı tutar. Bu tür bilgiler, Kullanıcı Sözleşmesi ve Kullanıcı Gizlilik Bildirimi'nin şartlarına uygun olarak işlenecektir.
  • Vergiye tabi durumunuzla ilgili tüm bilgiler (kişisel bilgiler ve vergi veya işletme sicil numaraları dahil) Bilim Depo'nun Kullanıcı Gizlilik Bildirimi'ne uygun olarak işlenecektir.

 

Bilim Depo'dan alınan ve satılan ürünlerin vergisi

Türkiye, Bilim Depo'dan alınan ürünler de dahil olmak üzere tüketici alımlarında Türkiye Cumhuriyeti Devletinin belirlemiş olduğu vergiler uygulamaktadır. 

Satıcılar, ürünlerinin yerini Bilim Depo'da yanlış göstermemeli ve Bilim Depo'nun Satış uygulamaları politikasına uymalıdır.

 

  • Listelemelerde, ürün başlığında, resminde veya açıklamasında KDV bilgilerini içermemelidir.
  • Listelemerde, ürünler için uygulanan resmi bütün vergiler fiyata dahil olmalıdır.

 

 • Bilim Depo'nun, yasaların gerektirdiği durumlarda bilgilerinizi devlet yetkilileriyle paylaşacağımızı lütfen unutmayın.
 • Bilim Depo politikasına uymayan faaliyetler, örneğin: idari olarak listeleri sonlandırmak veya iptal etmek, tüm listeleri arama sonuçlarından gizlemek veya sıralamasını düşürmek, satıcı puanını düşürmek, satın alma veya satma kısıtlamaları ve hesabın askıya alınması gibi bir dizi eylemle sonuçlanabilir. 

Bilim Depo neden bu politikaya sahip?

Bu politika, devlet düzenlemelerinin takip edilmesini sağlamaya yardımcı olur.

 ÜYELİK İÇİN GÖNDERİLMESİ GREKEN BELGELERE İLİŞKİN POLİTİKA

 

Öncelikle firmanıza ait belgeleri Bilim Depo'ya göndermelisiniz.


Kurumsal üyeler ve üyelik türü Tacir olanlar aşağıdaki belgeleri sisteme yüklemelidir.

 • Faaliyet belgesi
 • Ticari sicil gazetesi
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası

Kurumsal üyeler ve üyelik türü Esnaf olanlar ise aşağıdaki  belgeleri sisteme yüklemelidir.

 • Vergi Levhası
 • İmza beyannamesi ya da sirküleri
 • Nüfus cüzdanı ön yüzü

Bireysel üyeler ise ürün listelemek için yalnızca nüfus cüzdanı fotokopilerini ve imza beyannamelerini göndermeleri yeterlidir.Bilim Depo’nun talep etmesi halinde Satıcılar diğer ilgili belgeleri de temin etmek ve Bilim Depo’ya göndermekle mükellef olup aksi bir durum üyelik oluşturamamanıza, üyeliğinizin dururulmasına, askıya alınmasına veya iptaline sebebiyet verebilecektir.

SORUMSUZLUK KAYDI POLİTİKASI

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un 9/1. maddesi uyarınca Bilim Depo’nun, Yasaklı ürün satışından sorumluluğu bulunmamakta olup tüm hukuki ve cezai sorumluluk satıcı’ya aittir.

 

BİLİM DEPO TAKAS, MAHSUP HAKKI POLİTİKASI

Satıcı’nın Bilim Depo’ya karşı doğmuş/doğacak her türlü borcunun teminatını teşkil etmek üzere, Satıcı’nın Bilim Depo nezdindeki her türlü hak ve alacakları üzerinde Bilim Depo’nun takas, mahsup ve hapis hakkı bulunmaktadır.

 

BİLİM DEPO TEMİNAT TALEP POLİTİKASI

Bilim Depo, tek taraflı olarak lüzum gördüğü durumlarda satıcılardan doğması muhtemel riskler kapsamında risk yönetiminin sağlanmasını teminen teminat verilmesini talep etme hakkına sahiptir. Söz konusu teminatın ön görülen süre içerisinde ve/veya belirtilen şekil ve şartlarla sağlanmaması halinde üyeliğinizin başlatılmaması, askıya alınması, durdurulması ve/veya iptali gibi sonuçların doğabileceği bilinmelidir.

 

 

 

 

 

Close