Alıcı Koruma Programı

Ürün İadesi

Satın almış olduğunuz ürün hasarlı bir şekilde elinize ulaşırsa, listelemeki açıklamasıyla eşleşmiyorsa veya yanlış ürünse, ürününüzü geri iade edebilirsiniz.

Satıcı iade politikasını, ne kadar süre iade talebinde bulunmanız gerektiğini ve diğer koşulları almış olduğunuz ürünün listelemesindeki bilgilerden görebilirsiniz. 

Bir iade işlemi başlattığınızda, satıcının sorununuzu çözmesi için 3 iş günü vardır. 3 günün sonunda sorununuz çözülmez ise Bilim Depo'dan yardım isteyebilirsiniz.

İade süreci başlatma

İade başlatmak için sipariş sayfanızdan geri göndermek istediğiniz ürünü seçin.

İade işlemine başladıktan sonra, isteğinizin durumunu istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

Sipariş geçmişinizde de iade başlatabilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenmek için aşağıdaki talimatlara bakın:

 1. Ürünü Sipariş sayfanızda bulun ve Bu ürünü iade et seçeneğini seçin.
 2. İade nedeninizi seçin.
 3. Ürün hasarlı, kırık veya kusurlu geldiyse, ürünü iade etme nedeninize uygun ve herhangi bir çizik veya kusuru gösteren 10 adede kadar resim ekleyin. Resim yüklerken Resim, video ve metin politikamıza uyduğunuzdan emin olun.
 4. Gönder'i seçin.

İade talebi başlattıktan sonra ne olur?

Satıcının size geri dönmesi için 3 iş günü vardır. Nasıl tepki verdikleri, dönüş nedeninize bağlıdır.

Hasarlı bir ürün aldınız, listeleme açıklamasıyla eşleşmiyor veya yanlış ürün ya da fikrinizi değiştirdiniz.

Satıcının nasıl yanıt verebileceği aşağıda açıklanmıştır:

İade talebini kabul edin ve geri ödeme yapın - Ürün, alındığı aynı şekilde geri iade edilmelidir. Satıcı size gönderim maliyeti de dahil olmak üzere tam bir geri ödeme yapacaktır. S

İade edilen ürün kullanılmış, hasarlı, eksik parçalar varsa veya doğru şekilde paketlenmediği için iade nakliyesi sırasında hasar görmüşse, satıcı ürünün değerindeki kaybı karşılamak için geri ödemeden düşebilir. İade koşulları politikamız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Değişim teklif edin – Bazı satıcılar, geri ödeme yerine bir ürünü değiştirme veya değişim için iade etme seçeneği sunabilir.

Mesaj gönderin – Satıcı, iade talebinizle ilgili daha fazla ayrıntı isteyebilir.

Satıcı size yanıt verdikten sonraki adımların ayrıntılarını içeren bir e-posta göndereceğiz.

Açık bir iade talebini kontrol edin

Aİade durumunuzu kontrol edin'i seçerek veya İade İstekleri bölümünden iade talebinizin ilerleme durumunu takip edebilirsiniz.

Ürünün geri gönderilmesi

İade talebiniz kabul edildikten sonra satıcıdan veya Bilim Depo'dan iade kargo fişi alacaksınız.

Ayrıca ürünü geri göndermeniz gereken bir tarih de alacaksınız. Bu tarihi, "Ürünü geri gönder" başlıklı Gelen Kutunuza gönderilecek olan iade talebinizin ayrıntılarında bulabilirsiniz. İadeyi bu tarihe kadar göndermezseniz, talebi kapatabiliriz ve geri ödeme alamazsınız.

Ürününüzü geri gönderirken, geri ödeme sürecindeki gecikmeleri veya sorunları önlemek için iade talebinize bir takip numarası eklendiğinden emin olun. Bilim Depo iade etiketi(kargo fişi) kullanıyorsanız, takip detayları otomatik olarak yüklenir. Blim Depo dışı bir kargo firması kullanıyorsanız, satıcı numarayı sizin için eklemiş olabilir. Değilse, iadeye izleme ayrıntılarını manuel olarak eklemelisiniz.

Geri göndermiş olduğunuz ürün, geri gönderim esnasında eğer zarar gördüyse veya geri göndermeden önce kullanım klavuzuna uygun olmayan kullanımlardan dolayı ürüne sonradan bir hasar verirseniz, satıcı geri iade edilen ürünü kabul etmeme hakkına sahip olur. Bu gibi durumlarda sorunun kaynağının tespiti oldukça önemlidir.(Kullanımdan kaynaklı mı yoksa kargo firmasından mı kaynaklı olduğu) 

Paranızı geri alın

Ürün satıcıya teslim edildikten sonra, geri ödemeniz 2 iş günü içinde yapılmalıdır. Geri ödemeniz, orijinal ödeme yönteminize gönderilecektir. Geri ödemeniz bankanıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu süreç genellikle 3-10 iş günü arasında değişmektedir.

Bilim Depo'dan yardım alın

Çoğu zaman bir satın alma işlemiyle ilgili bir sorununuz varsa, satıcı bunu sizin için çözebilir. Ancak, satıcı 3 iş günü sonunda sorununuzu çözemezse, talebi açtıktan sonra 7 iş günü içinde devreye girip yardım etmemizi isteyebilirsiniz.

Bilim Depo'dan yardım isteme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Geri iade talebinin iptal edilmesi

Destek talebinizle ilgili fikrinizi değiştirdiyseniz ve artık ürününüzü iade etmek istemiyorsanız, isteğinizi iptal etmek kolaydır. Nasıl olduğunu öğrenmek için aşağıdaki talimatlara bakın:

iade talebini iptal et

 1. İade taleplerinize gidin ve ilgili talebi bulun.
 2. İade Talebini İptal Et'i seçin ve açılır menüden nedeninizi seçin.

Kapatılan bir talebi yeniden açamayacağınız için, bir talebi iptal etmek istediğinizden emin olmanız önemlidir.

İadelerin kötüye kullanılması ve Bilim Depo Para İade Garantisi

İstismar Edici Eylemler Politikası'nda açıklandığı şekilde faaliyetlerde bulunmak, alıcılara uyarı gönderilmesi, alıcıların Bilim Depo'da iade veya geri ödeme talep etmesinin engellenmesi, alıcıların talep açmasının engellenmesi, Bilim Depo Para İade Garantisi kapsamının kaybedilmesi gibi bir dizi işlemle sonuçlanabilir ve hesabınız askıya alınabilir.

İzin verilmeyen faaliyetler şunları içerir, ancak bunlarla sınırlı olmadığını unutmayın:

 • Diğer alıcı koruma programlarını kullanarakbir kez daha aynı talepte bulunmak,
 • Bir ürünün fiyatını beyan etmek için bir satıcıyla gizli anlaşma yapmak
 • Geri ödeme aldıktan sonra ters ibrazda bulunmak
 • Sipariş Ayrıntılarında alıcının adresine teslimatının tamamlandığı kanıtı varken bir ürünün ulaşmadığını iddia etmek
 • Alınan üründen farklı bir ürünü iade etme
 • Bir ürünü kullanım klavuzuna uygun olmayacak şekilde kullanıp zarar vermek ve ardından iade etmek

İade politikalarımız hakkında daha fazla bilgiyi, Bilim Deposu Para İade Garantisi politikamıza ve  İade edilen ürün koşulları politikamıza bakarak bulabilirsiniz.

İadeler hakkında sıkça sorulan sorular

Geri ödenen tutar neden ödediğim tutardan daha az oldu?
İade edilen ürün kullanılmış, hasarlı, eksik parçalar veya doğru şekilde paketlenmediği için iade nakliyesi sırasında hasar görmüşse, bazı satıcılar ürünün değerindeki kaybı karşılamak için geri ödemenizden düşebilir. Daha fazla ayrıntı için lütfen İade edilen ürünlerin durumu politikamıza bakın.

Ürünü geri gönderdiysem ancak satıcı ürünü almadıysa ne yapmalıyım?
Bir ürünü iade ederken her zaman sağlanan iade kargo fişini kullanmalısınız. Satıcı ürünün eline ulaşmadığını iddia ediyorsa veya satıcının ürünü şimdiye kadar geri almış olması gerektiğini düşünüyorsanız, araya girip yardım etmemizi isteyebilirsiniz.

Ürünü nasıl iade etmeliyim?
Bir ürnü, alındığı şekilde iade edilmelidir. Bir ürünü iade ederken her zaman takip sistemi olan bir nakliye hizmeti kullanılmalı. Bu, ürünü satıcıya iade ettiğinizi kanıtlayarak geri iade almanızı sağlar. Alıcılar için iade gönderimi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hesabım askıya alınırsa bir ürünü iade edebilir miyim?
Hayır, Bilim Depo hesabınız askıya alınırsa, askıya alınma nedeni çözülene ve hesabınız eski haline getirilene kadar hiçbir ürünü iade edemezsiniz.

Siparişimden birden fazla ürünü iade edebilir miyim?

Listelemelere bağlı olarak, bir ürünü veya birden fazla ürünü iade edebilirsiniz. İşte seçenekleriniz:

 • Parti,set ve paketli ürünler – Siparişin tüm miktarını iade etmeniz gerekir. Örneğin, bir dizi şırınga ucu satın aldıysanız, bunlardan yalnızca birini iade edemezsiniz.
 • Çok adetli listelemeler – Satın aldığınız ürünleri istediğiniz miktarda iade edebilirsiniz. Örneğin, beş adet terazi satın aldınız. Bunların bir kısmını veya tamamını iade edebilirsiniz, ancak bunu yapmak için yalnızca bir şansınız var. İki teraziyi iade etmeyi seçerseniz, diğer üçünü daha sonra iade edemezsiniz.
 • Aynı satıcıdan birden fazla listelemeler – Her bir ürünü iade edebilirsiniz. Örneğin, satıcının ayrı ayrı listelediği üç Terazi satın alırsınız, ancak ödeme sırasında hepsi için aynı anda ödeme yaparsınız. Her teraziyi ayrı ayrı iade edebilirsiniz.
Close